<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

John Irving

PRAVIDLA MOŠTÁRNY
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

Román začíná r. 1920 v sirotčinci v malém městečku St. Cloud’s ve státě Maine, kde se doktor Larch s pomocí sester Angely a Edny se stará o sirotky, porody i o tehdy zakázané potraty.

Život v sirotčinci je poklidný.Po večerech Larch čte sirotkům z Dickensových románů. Každou dobrou noc přeje stejnými slovy: Dobrou noc - vy princové z Maine a králové Nové Anglie.

Sirotka Homera Weellse si zamiluje a pokusí se ho čtyřikrát neúspěšně adoptovat. Rozhodne se Homera alespoň vyučit jako svého nástupce. Homer přijímá, ale odmítá dělat potraty. Mezi Larchem a Homerem se vytvoří pevné citové pouto.

Do St.Cloud’s zavítá mladý pár Candy a Wally. Candy je těhotná, ale nechce si dítě ponechat. Homer s nimi odjíždí na pobřeží. S oběma se velmi spřátelí a začne pracovat v sadařství, které patří Wallyho otci, a bydlí ve Wallyho pokoji. I přes všechnu snahu se zamiluje do Candy.

Vypukne 2. světová válka, Wally se stává pilotem. Homer zůstává, protože Larch ve chce Homera před válkou ochránit a zfalšuje jeho lékařské záznamy.

Wally je sestřelen a pohřešován. Candy a Homer se sblíží ještě víc. Netroufají se ale přiznat, a když Candy otěhotní, rozhodnou se dítě si ponechat, odjíždí tedy do St.Cloud’s, že zde budou pomáhat sirotkům. Candy porodí syna Angela. Dozvídají se, že je Wally živý, ale ochrnutý. Vrací se do sadařství a tvrdí, že Homer adoptoval jednoho ze sirotků. Candy si vezme Wallyho. Homer žije spokojeně v sadařství s Angelem, Wallym a Candy.

Když je Angelovi patnáct, přijíždí do Ocean View, jako každý rok, černí česači s nimi i pan Rose se svou dceru Rose s její dcerou.

Angel se do stejně staré Rose zamiluje. Pan Rose ji bije a Rose je znovu těhotná. Angel požádá otce o pomoc, ten chce poslat Rose do St.Cloud’s. Ale ke své hrůze zjistí, že Larch zemřel. Proto potrat provádí potrat sám. Candy zjistí, že otcem Roseina dítěte je její otec Rose. Rose po potratu zabije svého otce a zmizí.

Homer přijme novou identitu, kterou před smrtí vytvořil Larch a vrací se do St.Cloud’s jako doktor Fuzzy Stone. Před odchodem odhalí spolu s Candy Anglovi a Wallymu pravdu.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist