<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Alois Jirásek

F.L.VĚK
recenze, ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Obsah a charakteristika díla

Obsah:

František Věk se narodil do šťastně žijící rodiny, jen dobu si dobře nevybral, právě po jeho narození začaly špatné časy. Tehdy i u Věků bylo špatně, jídlo nebylo a to, co dříve bylo samozřejmostí dnes bylo vzácností. Malý František se však měl lépe něž ostatní, maminka mu přilepšovala, co to šlo. Jednou dokonce mu jejich soused Žalman, kterého nikdo neměl ráda sám byl mrzout,dal kus černého chleba. František si k němu vypracoval úctu a občas chodil k němu na zahradu. Všichni dožili zdrávy do dob, kdy zase bylo lépe.

Žalman se hlásil k jiné výře než ostatní lidé, také proto ho nikdo neměl rád. Jen František zašel někdy k mu a dokonce se odvážil i k němu do domu. Ale tohle všechno přestalo, když se František zeptal Žalmana na Knihu, kterou viděl v okně minulého večera. Žalman se na Františka rozzlobil a druhého dne si pro knihu přišlo komise a zabavila ji. Starý Žalman svalil vinu na malého Františka a už se s ním od té doby nebavil a vyhýbal se mu.

František začal chodit do školy. Moc se mu tam nelíbilo, možná by to bylo lepší, kdyby po večerech nemusel chodit na hodiny Němčiny, které měl tuze nerad. V tu dobu přišel k Věkovým strýc Havránek, že prý pro ně má zajímavou zprávu, že v Praze hledají Choralistu, a že František je ten pravý kdo se na to hodí. A tak František po prázdninách odjel do Prahy. Byl ubytován v klášteře, ještě s několika staršími chlapci. Chodil do Hlavní školy a pracoval v klášteře.

Jednou když se vracel pozdě večer domu, tak v kapli shodil mnicha uloženého na věčný spánek. Nakonec se díky jemu zjistilo, že mnich je ještě živý. František se tolik polekal, že s toho onemocněl a málem umřel, ale uzdravil se. Od té doby ho mnich měl velice rád a bral ho sebou do Bibliotéky. František tam chodil velmi rád, četl vše co mu přišlo pod ruku, i knihy zakázané, české. Stále četl a ukládal si vědomosti. Po čtyřech letech měl přečtené skoro všechny.

František byl po dokončení školy přijat na gymnázium, kde studoval s výbornými výsledky. Učil se výborně a jeho známky na vysvědčení tomu odpovídaly.

Netrvalo dlouho a do Prahy přijel císař Josef II a postupně začal rušit a zavírat kláštery, i na klášter ve kterém prožil František poslední léta svého života měl být zrušen. Když se jednou František vracel do kláštera potkal na chodbě císaře s jeho dužinou. Císař Františka zastavil a dal se s ním do řeči. Vyptával se ho na různé věci a pak řekl, že i o Františka bude dobře postaráno. Zanedlouho po tom přišli do kláštera nějací úředníci a klášter zavřeli. Začaly se rozprodávat knihy z Bibliotéky, i František si jich spoustu levně koupil a poslal je domů, kde je rodiče prodali a vydělali tak mnoho peněz.

František dokončil gymnázium, velmi úspěšně a přihlásil se na filosofickou fakultu, kde ho brzy přijali. Seznámil se se spoustou nových lidí rozličných charakterů. Většina z nich však měla jednu věc společnou, a to že to byli vlastenci. František se věnoval hodně hudbě, sám také hrát na housle, tedy spíše se na ně učit v rodině Butteauových, a divadlu a také učil jednu pěknou dívku, Paula se jmenovala, do které se bláznivě zamiloval.

Také se seznámil s dr. Thámem, který se ho jednou optal jestli je vlastenec a František samozřejmě odpověděl že ano. Od té doby se z nich staly nejlepší přátelé. František také díky svým zálibám zameškal první rok na fakultě, a to hlavně díky divadlu a zpěvu. Když se o tom dozvěděl starý Věk, přijel za Františkem do Prahy, aby mu domluvil a vyhuboval. Bohužel se ale rozešli ve špatném.

Právě byl v Praze Mozart a František byl na návštěvě u profesora, když také zavítal k němu. Mozart nabídl Františkovy neodolatelnou nabídku, a sice, že se může připojit ke sboru a zpívat s ním v jeho nové opeře. František samozřejmě tuto nabídku přijal. František se s Mozartem rozloučil a ten mu dal dvacetníky, které si František schoval jako vzácnou památku.

Po nějakém čase rodina Butteauových uspořádala piknik, kam pozvala několik svých přátel z divadla. I Františka pozvali, aby se s nimi pobavil.František však přišel později než měl a nikdo z jeho vrstevníků tady nebyl. František se zdržel jen chvíli, něco pojedl a šel je hledat. Místo toho, aby je našel spatřil však něco, co mu určitě zamotalo hlavu. Našel svého přítele Tháma se svou milou jak se líbají. Něco takového s ním otřáslo a zmateně se rozhodl, možná i ze zoufalství, že pojede domů a požádá o odpuštění za to že se nevěnoval pořádně svým povinnostem, a že dával přednost zábavě před studiem.

Doma ho sice přijali, ale starý Věk s ním nechtěl vůbec mluvit, vše mu zakazoval a dělal mu naschvály. Po nějakém čase se však udobřili. Otec už mu důvěřoval, a tak ho poslal do hor, aby nakoupil nějaké zboží. Františkovi se tuze stýskalo po Praze, a tak se rozhodl že uteče. Odjel do hor a náhodou potkal nějaké herce, kteří ho dovedli ke starému příteli Thámovi.

Thám stále byl ještě s Paulou, a když František viděl v jaké bídě žijí, a že je Paula těhotná, popovídal si se svými známými dal jim nějaké peníze, hlavně paní Butteauové, aby se dobře postarala o Paulu. Ještě než se rozloučil mu Thám vymluvil útěk a po rozloučení František směřoval opět domů.

František se vrátil domů s nakoupeným zbožím. Všichni ho již očekávali a matka, která tušila že se pokusí utéci byla velmi ráda, že tak neučinil. Otec ho pochválil za dobře nakoupené zboží. František se rozhodl, že už zůstane doma a do Prahy nepojede, a proto napsal svému příteli, aby mu posílal nové české knihy, aby pozdravoval několik lidí a aby se na něho nezlobil, že stále zůstane dobrým čechem.

Charekteristiky hlavních postav:

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist