<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Alois Jirásek

PSOHLAVCI
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -50% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

    1    

 

Stručný děj

Jihozápadní hranice naší vlasti tvoří lesy. Cesty přes tyto lesy střežili Chodové. Byl to svobodný lid, který podléhal jenom králi. Střediskem Chodska byly Domažlice. Tam měli Chodové svůj hrad, v němž střežili svůj prapor, pečeť privilegia, kterou jim udělili čeští králové. Ale po bitvě na Bílé hoře bylo Chodsko prodáno panu Lamingrovi, svobodnému pánu z Albenzeuthu. Pokládal všechny Chody za poddané a za lidi, co budou pro něho jenom pracovat. Chodové se s tímto však nechtěli smířit a domáhali se práva až u císařského dvora ve Vídni a u soudu v Praze. Ale nikde nepochodili. Laminger svým vlivem zmařil všechny jejich úsilí. Chodové vyslali i deputaci do Vídně a do Prahy, kde však místo vyšetřování vyslance uvěznili. Část se jich vrátila domů, ale Kozinu a jeho dva přátelé si tam nechali. Když jeden z nich zemřel, rozhodli se, že jeden z nich bude oběšen. Laminger si vymohl, aby byl oběšen Kozina. Při popravě Kozina vyzval Lamingera do roka a do dne na Boží soud. Do roka a do dne Lamingera ranila mrtvice, právě když se na své hostině posmíval Kozinovi:

„Ó, Kozino, špatný proroku!
Rok tu, ty tam a já dosud tu!“

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist