<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Eva Kantůrková

POZŮSTALOST PANA ÁBELA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Hrdina sní o lásce a řeší složité vztahy k ženám. Děj se odehrává lehce v neskutečnu, aby tím víc vynikaly tragikomické rysy utajovaných skutečností.

Příběh se odehrává v normalizační Praze.

Jan Špaček je úředník. Žije se svou manželkou Milenou a dvěma dětmi (chlapec a děvče) ve třípokojovém bytě. Byt je velmi pěkně zařízený, jen Jan žije ve svém pokoji jako poustevník - má tam jen postel a skříň. Dělá to schválně, aby ho všichni litovali.

Zítra se Jan se svou ženou rozvádí - ona si našla milence, dávnou lásku z mládí, čeká s ním dítě a hodlá s ním žít. Rozvod proběhl bez problémů, i když těhotenství Špačkové je už viditelné. Jan vzal celou vinu na sebe, řekl u soudu, že on sám má již dlouhou dobu milenku, a proto dochází v jejich manželství k rozvodu.

Milena si však dlouhého štěstí neužila. Její milenec byl totiž také ženatý. Chvíli spolu opravdu žili, ale pak se jeho manželka neúspěšně pokusila o sebevraždu a Milena se ocitla sama. O holčičku, která se jim narodila, se pak střídavě starala Milena a její bývalý manžel Jan.

V životě Jana Špačka byly tři ženy. První - Milena, jeho bývalá manželka; druhá - Betyna, k níž si chodil pro pornografické časopisy, které pak dále prodával, jí pak nosil bony; třetí - Magda. Magda bydlela na vesnici a za Janem jezdila vždycky, když byl moc smutný, nebo naopak moc veselý. Strávili spolu noc v bytě Janova přítele doktora Steina, Magda přivezla jídlo, najedli se, Jan si chvíli pročítal "své oblíbené filosofy" a šli spát. A Jan tehdy uviděl "růžové plameňáky" (= vrchol jeho štěstí). Nikdy se s Magdou nemilovali, Jan vždycky tvrdil, že je impotentní. A měl klid.

Po rozvodu se Jan nastěhoval k Betyně. Žila spolu se svou starou matkou, jejíž jedinou radostí v životě byla láhev (lépe dvě) vína a fondánové bonbóny. Jan si ji velmi oblíbil. Oběma ženám vyvařoval, staral se o ně a snažil se o to, aby ho Betyna nedostala do postele. Marně. Jednou se jí to podařilo - Jan se cítil podvedený a zneužitý, bylo mu strašně.

Po nějakém čase se mu pomocí úplatků podařilo získat malý domeček po starém Židovi - panu Ábelovi. Nastěhoval se tam a napsal Magdě. Ta ihned přijela a začala s ním bydlet. Od domovnice koupila za babku starý nábytek po panu Ábelovi a nechala si jej doktorem Steinem aspoň přibližně ocenit. Zjistila, že má v domečku dosti drahý starožitný nábytek. Jan Špaček byl šťasten. Někdy byl u Betyny, někdy s Magdou v domečku, který považoval za své útočiště, tajnou skrýš. Ovšem nic netrvá věčně...

Betyně s Milenou se podařilo odhalit Janovu skrýš. Byl zničený. Už nikdy neměl vidět své růžové plameňáky. "Musíme pryč!" řekl Magdě. Ale ouha. Magda sbalila starožitný nábytek a odstěhovala se zpátky domů. Špaček byl zklamaný, hlavně z toho, že ji vlastně vůbec neznal - mamonářku. Konec. S Milenou už je taky konec. A Betyna? S tou se navždy rozloučil na pohřbu staré paní. Konec.

A Jan je opět sám a svobodný. A s chutí do nového života...

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist