<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Jack Kerouac

PODZEMNÍCI
recenze, ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Recenze:

Román Podzemníci patří k raným Kerouacovým dílům, které psal na počátku padesátých let - v období revolty beatnické generace. Autobiografické vyprávění o milostném vztahu, který prožíval s mladou "podzemníkovskou" dívkou, se odvíjí retrospektivně a tak v předstihu dává tušit brzký konec této love story. V neustávajícím kolotoči mejdanů a divokých jízd se roztáčí milenecký vztah, který je paradoxně tímto způsobem života nahlodáván a později zničen. Kerouacovo vyprávění je zpovědí o tom, že si ve své ztrhanosti a nevyrovnanosti dostatečně neuvědomoval co pro něj afro-indiánka Mardou znamená. Chvílemi to vypadá tak, že s ní byl proto, aby měl o čem psát.
V románu nečekaně jako silnější a vyrovnanější vystupuje Mardou, ačkoli ji pronásledují nemalé psychické problémy. A je to právě ona, která od počátku vloží do jejich vztahu maximum své duše a srdce. Leo (Kerouac) dopředu počítá s tím, že jejich vztah jednou skončí a ponechává si otevřená "zadní vrátka", která mají podobu teplého domova, kde žije s matkou, jež mu poskytuje veškeré pohodlí pro zotavení z mejdanů a veškerý komfort potřebný ke psaní. Svůj čas dělí mezi dvě ženy, přičemž ten, který věnuje Mardou, tráví nejraději s ní a s přáteli na večírcích, takže sami dva spolu zůstávají jen výjimečně - většinou tehdy, když není za co pít.
Konec jejich vztahu se přiblíží poté, co Leo znavenou Mardou s hysterickým výstupem bezohledně zanechá v taxíku, neboť s ním odmítá jet na další mejdan. Následující den pak pláče na nádraží nad tím, jak se k Mardou zachoval a oidipovsky rozjímá o své matce: "Vidíš tvář ženy, která je tvojí matkou a tolik tě miluje a po léta tě chrání, tebe, takového vandráka, opilce - nikdy si ani trochu nepostěžovala - protože ví, že ve svém nynějším rozpoložení nemůžeš jít do světa a starat se o sebe, dokonce ani nemůžeš najít a udržet si lásku jiné ženy, která by tě ochraňovala...".
Kniha byla napsána pod vlivem drog za pár dní a tak se ze začátku čte poměrně obtížně, než si zvyknete na systém pomlček, závorek a neustálého odbočování. Jan Lamper tento styl psaní v doslovu výstižně označuje jako bopovou prozódii. Na zajímavosti román získá, přiřadíte-li si k postavám pravá jména - např. Allen Ginsberg, William Burroughs, Gregory Corso. Nehledejte v něm ale takovou duchovní dimenzi, jíž jsou prodchnuti třeba Kerouacovi Dharmoví tuláci.
 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist