<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Jack Kerouac

MAG
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze:

Novela v základní podobě vznikala během léta 1951, kdy Kerouac navštívil matku a sestru v Rocky Mount, farmářské oblasti Severní Karolíny. Souběžně pracoval na rukopisu románu Na cestě a některé motivy z předchozích toulek do Kalifornie hodlal použít do samostatného jazzového románu o Deanu Moriartym. Tento román nikdy nenapsal. Téma se osobitým způsobem promítlo do novely Mag, k níž ho inspirovalo právě rockymountské prostředí a nářečí. K textu se vrátil v posledních měsících svého života, kdy s nemocnou matkou opět pobýval na americkém Jihu, tentokrát ve St. Petersburgu, a snad vzhledem k špatnému fyzickému a psychickému stavu se mu nedařil životopisný román. Magem, publikovaným posmrtně roku 1971, se tak uzavírá celá Kerouacova tvorba.

Novela Mag svým námětem úzce souvisí s romány ze silnice, dokonce s nimi sdílí některé epizody. Shodný je také základní přístup, a tím je spontánnost a autobiografičnost líčení, využití poetického detailu a jemné melancholie. Zde je obohacený jednak komikou, kterou umožňuje pohled naivního venkovánka objevujícího moderní civilizaci, jednak slovním materiálem.
Umístění děje na silnici, do světa šoférů, stopařů a tuláků, na nádraží, do laciných bufetů a chudých velkoměstských čtvrtí, s sebou nese obdobné typy postav, které přes své nízké společenské zařazení jsou viděny jednoznačně kladně.
Neobvyklá v rámci Kerouacova díla je sociální motivace celé cesty na Sever a dál do Kalifornie – zvýrazňuje romantický mýtus běženců cestujících napříč kontinentem na západní pomezí a k Pacifiku. Nové je i pojetí novely jako příběhu téměř výlučně černošského, od volby hlavních postav děje až po jazyk. Kerouac zde totiž nevyužívá jen uvolněné hovorové řeči nebo slangu, ale nechává Maga mluvit venkovským severokarolinským černošským dialektem, jehož jistou primitivnost vyvažuje barvitost obrazů a rytmičnost.

Příběh se odehrává okolo roku 1948. Hrdinou a vypravěčem je desetiletý Magazín '38 Jackson, černošský chlapec vyrůstající v Severní Karolíně. V originále je novela nazvána „Pic“ podle jména vypravěče Pictorial Rewiew Jacksona. Jeho dědeček, se kterým po smrti matky, odchodu bratra a otce pryč žije sám, byl kdysi ještě otrokem. Oba žijí velmi chudě. Občas jim vypomáhá pan Otis, jehož předci byli majiteli dědy Jacksona. Cítí se totiž být mu dlužen. Chlapec vnímá tyto vztahy s dětskou naivitou a dobrotou. Má rád dědečka, ale ten náhle umírá, prý z chudoby. Mag zůstává sám. Od tohoto okamžiku je román psán jako dopis dědovi, ve kterém Mag popisuje své zážitky a pocity.
Přičiněním pana Otise se ho ujme rodina Jelkeyových. Tam však není šťastný, a kromě dobré tety Gastónie ho tam nikdo rád nevidí. Strýc Sim ho nechce ve svém domě, má strach, že nebude moci uživit svoji početnou rodinu a ještě tohohle sirotka. Starý slepý a bláznivý děda Jelkey se mu mstí za vinu jeho otce Alphy Jacksona, který ho kdysi při rvačce oslepil. Chlapec se ho bojí a stejně tak si nerozumí ani s dětmi v tomto domě. Jediné zastání má u své nábožné tety Gastónie.
Opět zasahuje pan Otis, chce Maga navrhnout k adopci, aby měl konečně pořádný domov. V tu dobu se opět objeví Magův bratr, Slim, a chce vzít brášku s sebou do New Yorku. V tom mu zabrání strýc Sim a pan Otis. V noci se však pro bratra vrátí a utečou spolu pryč.
Autobusem se dostanou až do New Yorku, kde se Mag seznámí se svou novou „matkou“ Sheilou, Slimovou manželkou. Je nadšený z velkého a rušného města, protože zatím poznal jen chudý venkov. Jeho radost je však zkalena tím, že Sheila právě přišla o práci v jedné restauraci. Sheila i Slim se pokouší sehnat si práci, ale neúspěšně. Slim neuspěje k továrně na čokoládu ani v baru, kde hraje na svůj milovaný saxofon. Rozhodnou se tedy po pár dnech, že za poslední úspory odjedou do Kalifornie.
Sheilu pošlou napřed autobusem, protože je v té době těhotná, a sami jedou stopem k západnímu pobřeží. Mají štěstí, řidiči jim ochotně zastavují. V Harrisburgu se setkají s duchem řeky Susquehanny, legračním dědou, který putuje pěšky do Kanady. Potíž je v tom, že jde pořád špatným směrem. Zato nade vše miluje jídlo a v každém městě dostane najíst, o čemž neustále mluví. Slim s Magem jdou chvíli s ním, ale nakonec zjistí, že děda vůbec neví, kam jde, a tak se vrátí do Harrisburgu. Děda zmizí jako duch. Cestují dál, vydělají si dokonce peníze na autobus. Mag totiž umí krásně zpívat, Slim dokonce prohlásí, že jeho bráška je mu náhradou za jeho saxofon.
Oba se nakonec šťastně dostanou až do vysněné Kalifornie, kde podle Slima pořád svítí slunce a kde člověku k živobytí stačí sbírat hrozny spadané z vozů. Tady na ně čeká i Sheila. Od té doby všichni žijí jako normální rodina.
 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist