Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Jack Kerouac


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Jean Louis Lebris de Kerouac - životopis

Jean Louis Lebris de Kerouac
[12.3.1922-21.10.1969]
Jean Louis Lebris de Kerouac - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5] [6]

Kultovní spisovatel francouzsko-americké národnosti, "anděl americké prózy" 50. a 60. let. Narodil se v Lowellu ve státě Massachusetts, má však francouzské předky. Vlastním plným jménem Jean Louis Lebris de Kerouac, vystupoval též pod pseudonymy Jean-Louis, Jean Louis Incognito, John Kerouac. Zakladatel "Beat Generation". Autor převážně autobiografických děl.

Vystřídal spoustu zaměstnání na spoustě míst, např.: pomocná síla v lodní kuchyni, pumpař v benzinkách, lodník, redaktor sportovní rubriky, brzdař na železnici, autor výtahů scenářů pro 20th Century Fox, prodavač limonády, podavač balíků na dráze, sběrač bavlny, pomocný stěhovák, hlídač lesů, stavební dělník a další.

Protestoval proti mechaničnosti života a proti sociální nejistotě v kapitalistickém světě. Prohloubil metodu spontánního psaní a zobrazil tzv. "ruksakovou revoluci". Nejvíce ho proslavila jeho, dnes již kultovní kniha Na cestě. Po problémech s alkoholem předčasně zemřel v St. Petersburgu na Floridě.

Allen GinsbergIrwin Allen Ginsberg
[3.6.1926-5.4.1997]
o něm kdysi prohlásil: "Jack Kerouac, nový Buddha americké prózy, hýří talentem a vytváří spontánní bopové vyprávění a současně puvodní klasiku moderní americké literatury".

Další životopisy: [1] [2] [3

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist