<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Ken Kesey

SKŘÍŇKA S DÉMONEM
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze:

Stejně jako Heller nikdy nepřekonal svou Hlavu XXII, Ken Kesey po románu Vyhoďte ho z kola ven (1962) vlastně jen sbírá drobky témat. Skříňka s démonem (anglicky 1986) nemá jednotnou formu. Kesey do ní shromáždil básně, deníkové zápisky, postřehy a fikci. Jednotícím činitelem je bez ohledu na literární vyprávěcí osobu on sám a geografickým bodem, ke kterému se všechno vrací z Floridy, Mexika, Číny nebo Egypta, je jeho farma a bývalá komuna hippies v Oregonu. Ken Kesey má dar sebeironie a je mistrem dialogů. Čím větší zkratka, tím víc se můžeme bavit. Neuvěřitelně živě na nás vystupují postavy různých potrhlíků, které komuna a slavný spisovatel přitahují, stopaři a harleyáři, mystici a myslitelé, lidé uvěznění ve svém prostředí (čínský sportovec, egyptský prodavač drog, americký doktor z blázince).
Kesey protáhl Skříňkou s démonem i vlastní rodinu, babičku, otce a děti. Až nepříjemně dal čtenářům ochutnat života na farmě – tak, jak mě nudily jeho popisy březích krav a divokých býčků, tak musela realita na farmě nudit fanoušky, kteří přijeli do Oregonu hledat toho divočáka z éry hippies. Překladatel Luboš Snížek se hezky vypořádal s hovorovou a slangovou angličtinou. Budete-li hledat na léto dobrou knížku k vodě a máte slabost pro éru beatniků, Skříňka s démonem nemůže nic pokazit.

Irena Přibylová, tamto.mysteria.cz

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist