<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Stephen King

OSVÍCENÍ
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

Popudlivý spisovatel a bývalý alkoholik Jack Torrance přijímá práci v coloradském hotelu Overlook jako zimní správce, poté co kvůli své násilnické povaze ztratí své učitelské místo. Hotel bývá celou zimu odříznut od okolního světa a Jack zde chce dokončit svou hru ve společnosti své manželky Wendy a syna Dannyho. "Důležitý blbeček", ředitel Ullman ho varuje, že zde dříve došlo k tragédii - bývalý zimní správce Delbert Grady se v izolaci zbláznil a zabil sebe hned poté co zabil svou ženu a dvě dcerky.

Při příjezdu do hotelu se rodina Torrencových při prohlídce hotelu seznámí s černým kuchařem Dickem Hallorannem. Hallorann pozná, že malý Danny má mimořádné, nadpřirozené schopnosti - je "osvícený", stejně jako je osvícený Dick, i když v menší míře.

Dick Dannyho varuje před hotelem, především před pokojem číslo 217, a pak odjíždí na Floridu. Hotel je posedlý jakousi mocí, kterou citlivě vnímají právě "osvícení". Dannyho trápí děsivé vize věcí, které se v hotelu udály v minulosti.

Nejen Dannymu se však stávají podivné věci. Hotel se postupně pokouší posednout Jacka. Když Dannyho v pokoji č.217 napadne mrtvá stará žena, Wendy zprvu obviňuje a pološílený Jack, nabádaný hotelovými přízraky, se pokusí Wendy a Dannyho zabít roqueovou palicí.

Zachrání je Dick, kterého Danny telepaticky přivolal z Floridy. Celý hotel, s Jackem, s oživlými keřovými zvířaty, i s celým pokojem 217 shoří po výbuchu přetlakovaného kotle.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist