<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Květa Legátová

ŽELARY
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Cyklus osmi povídek, kde námětem jsou osudy lidí ze zapadlé beskydské vesnice Želary v době první republiky.

Zrcadlo ve větru

Do vesničky Želary přichází Vojta Zálešák, který svým návratem vzbuzuje obavy a vzrušení. Největší strach má místní myslivec Machala, jenž jej dostal do vězení a očekává mstu. Dále se seznamujeme s místní kořenářkou Luckou Vojíčkovou, která bdí nad všemi strastmi a nemocemi obyvatel Želar. Během bouřky, jež se rozpoutá, vbíhá do Vojtova rozpadlého domku mladé děvče Juliška a vzápětí i Machala. Juliška s pomocí Vojty zachraňuje zraněného Machala a zabrání plánované pomstě. Sama odchází z vesničky kvůli falešnému nařčení své sestry, že ji svádí manžela.

Miniatura

Hlavní postavou je Vratislav Lipka, jenž přijíždí do kláštera. Jeho matka Lenka Lipková zemřela už při porodu a strýc Michal, u něhož žil, jej bil. V klášteře se setkává s podivuhodnou sestrou Isabelou, která v něm poznává svého bratra inženýra Šeldu, a sestru Andreu, která se ho také vyptává na inženýra Šeldu. Isabela navštíví svého bratra a snaží se ho dohnat k odpovědnosti za malého Lipky. Jenže Šelda si nepamatuje na noc, kdy znásilnil Lenku Lipkovou. Následně se Vratislavovi podaří na druhý pokus utéct a navrací se do Želar ke své kamarádce Helence Halákové (Bojarové).

Pravidla hry

Hlavním hrdinou je řídící a učitel Zdeněk Tkáč. Učitel hledá klid a únik před svým zklamáním z lásky, ale nachází nezkrotného Vratislava Lipku, jeho věrnou kamarádku Helenku a místního kněze, který ho vede svým klidem a pokáním k nepříčetnosti.

Jako modrásek

Další příběh je věnován dívce Ženě, jež celé své dětství zažívala ústrky ze strany své rodiny kromě sestry Cilky. Je jí vytýkána její koktavost a psaní levou rukou. Žeňa touží co nejdříve se osamostatnit, a proto si šetří drobné, využije svého tvůrčího talentu. Za ušetřené peníze si koupí svoji vytouženou louku i přesto, že se musí provdat za mrzáka Rosťu a žít i s jeho malou dcerou Jiřinkou. I přes svou samostatnost má špatné vztahy se svou bývalou rodinou. Odmítne se starat o svého tyranského dědečka.

Mít bratra

V tomto příběhu je popsán vznik kamarádství mezi Vratislavem Lipkou a Helenkou Halákovou. Tento příběh předchází odjezdu do kláštera.

Muž z mlhy

Hlavními postavami jsou Zuzanka a Marek. Zuzanka pochází z bohatého a zajištěného statku. Zamiluje se do pomocníka Marka. Přes nesouhlas rodičů ke sňatku z důvodu, že je Marek katolík a oni evangelíci, odejdou do jeho rodných Želar, kde skromně a spokojeně žijí. V závěru příběhu chce Zuzanka Markovi říct, že je těhotná, ale nachází jej mrtvého v lomu.

Rosnička

V příběhu dominuje Ing. Šelda, jemuž uteče jeho pyšná manželka, která mu zanechá doma dceru Lízu. Šelda nepociťuje zklamání či bolest ze ztráty své manželky a najímá si jako služku Pavlínu Lipkovou s pochybnou pověstí, jež se mu svěří se svým nešťastným životem. Vypráví mu o donuceném sňatku s Michalem Lipkou, který ji bil, o útěku s jeho nejlepším přítelem, o následném toulání a návratu do Želar. Po čase se navzájem sblíží, ale náhle Pavlína zmizí a jen pár lidí vidělo se pohybovat po Želarech abatyši (sestra Andrea je ve skutečnosti Pavlína a Isabela sestra Ing. Šeldy). Po zmizení Pavlíny jsou každé následující Vánoce zastřené podivným smutkem.

Barborka pro milého

V závěrečném příběhu vystupuje Lenka Lipková, která žije s babičkou a stýká se s Vilémem Svojsíkem. Během Štědrého večera nalezne svého oslíka ubitého. Stopy vedou k Ing. Šeldovi a ten ji v opilosti znásilní, jelikož si myslí, že je to jeho ztracená Pavlína. Poté Lenka zjistí, že je těhotná a celá vesnice si myslí, že Vilém je otcem. Ten ale tuší, že otcem není, ale Lenka mu odmítne říct jméno skutečného otce. Zanedlouho Vilém umírá na souchotiny a Lenka při porodu.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist