<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Ira Levin

ROSEMARY MÁ DĚťÁTKO
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Hlavní hrdinkou napínavého příběhu autora Iry Levina je mladá, atraktivní Američanka Rosemary, jejíž potřeby se zdají zcela normální a přirozené pro její postavení. Touží bydlet v krásném starém domě a mít děti. Její muž Guy je ale natolik zaneprázdněný, že rodičovství odkládá. Se založením rodiny váhá také proto, že si přeje svému dítěti poskytnout co nejvyšší úroveň života. Chce vydělat co nejvíce peněz, a veškeré svoje úsilí proto věnuje naplno práci herce. Mladí manželé se nastěhují do bytu ve vytouženém domě ve čtvrti Bramford a nehledí na varování přítele Hutche, který je odrazuje od bydlení v této pověstmi opředené části New Yorku. Snaží se je přesvědčit, že v domě, kam se stěhují, se dějí divné, až hrůzu nahánějící věci.

Se strašlivou nehodou se Rosemary poprvé setká tváří v tvář, když její nová mladičká kamarádka a sousedka Terry spáchá sebevraždu skokem z okna. Záhadou ale je, proč se upřímná a spokojeně vypadající Terry rozhodla pro tento čin. Tato otázka ale v knize není vyřešena, čtenář si proto smí sám domyslet, co se ve zranitelné duši mladé slečny odehrávalo, když se zabila. Můžeme si také pohrávat s myšlenkou, že se vůbec nejednalo o sebevraždu. Terry byla vyléčená narkomanka, kterou opět do normálního života přivedl starší manželský pár. Od té doby, co Terry žila u milých manželů Castevetových v domě v Bramfordu, vrátil se jí zase úsměv na tvář. Její \"náhradní prarodiče\" o ni s láskou pečovali a dávali jí opět chuť do života.

Když se Rosemary a Guy spřátelí s Castevetovými, nastává pro Rosemary nejpodivnější čas jejího života. Rosemary připadají starší manželé nejprve směšní. Působí jako z jiné planety. Postrádají cit pro volbu oblečení, jejich byt je zařízený s divným nevkusem. Ale přesto jsou neuvěřitelně milí, což v Rosemary probouzí soucit. Jejich společné návštěvy se stávají denní rutinou. Rosemary se se vším svěřuje paní Castevetové a nevědomky ji přijímá jako svoji matku.

Zdá se, že všechno v jejím životě je ideální. Guy dostává čím dál prestižnější nabídky, tisk o něm básní a všechny náhody hrají v Guyův prospěch. I když nevyhrál konkurs, přesto získal roli ve hře. Důvodem bylo to, že herec, který získal hlavní roli, najednou záhadně oslepl.

Guy se rozhodne mít s Rosemary dítě a ona je velmi šťastná. Avšak nikdy by od svého manžela neočekávala, jakým nemorálním způsobem potomka počnou. Rosemary jako by u početí ani nebyla, protože spala a noc si nepamatuje. Všechno nasvědčuje tomu, že ji manžel brutálním způsobem v noci znásilnil. Rosemary je šokovaná, ale protože zjistila, že je těhotná, její nadšení zvítězí nad chmurnými myšlenkami. Nejprve si tuto novinku, o které tak dlouho snila, užívá, ale později se trápí mnoha problémy a nejasnostmi, které se během těhotenství objeví. Lékař, kterého jí doporučila paní Castevetová, ji zve příliš často na kontrolu. Rosemary podstupuje různé testy. Má dlouhodobé úporné bolesti. Hubne a slábne. Ztrácí svoji krásu. Doktor, manžel i Castevetovi jí ale vždy tvrdí, že vše je v nejlepším pořádku. Rosemary ale tuší, že něco nehraje. Když upadne do bezvědomí a následně zemře její přítel Hutch právě v den, kdy se spolu měli po dlouhé době setkat a něco důležitého prohovořit, uvědomuje si, že je ona i její děťátko v nebezpečí. Ocitá se v bludném kruhu, ze kterého jí nikdo nepomůže. Věci, o kterých si myslela, že neexistují, obklopily její život a rozbíjí její představu o realitě. Všichni její nejbližší včetně manžela se proti ní spikli. Nikdo jí nepomůže, neboť jí nikdo její fantastické příběhy nevěří. Jsou totiž příliš hororové na to, aby byly pravdivé. Rosemary je odkázána sama na sebe. Nemá čas váhat nebo dlouho sbírat odvahu. Musí bojovat rychle. Jde přece o život jejího děťátka.

 

Na knize mě fascinoval dramatický přelom, kdy se z obyčejného příběhu s náznakem menších záhad stal hororový román. Hrůzu nahánějící věci, které zahltily život hlavní postavy, na mě působily velmi intenzivně, protože v knize byl kladen důraz na psychologii Rosemary. Čtenář se proto může snadno vžít do role hlavní hrdinky, která uvízla ve spiknutí mezi zradou a podvody a musí najít cestu ven.

Román v sobě zahrnuje čtivý, psychologický popis, dramatickou, hororovou zápletku i zajímavý příběh. Všechny 233 stránky knihy jsou napínavé a lehce stravitelné i pro méně náročnějšího čtenáře.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist