Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Astrid Lindgrenová


[životopis] [dílo] [odkazy

 

Astrid Anna Emilia Lindgren - životopis

Astrid Anna Emilia Lindgren
[14.11.1907-28.1.2002]
Astrid Anna Emilia Lindgren - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5]

Populární švédská spisovatelka, autorka dětské literatury. Ve Švédsku Lingrenovou nazývali pohádkovou babičkou, ale psala i romány, povídky, divadelní hry, poezii, filmové a divadelní scénáře

Astrid Lindgrenová se narodila roku 1907 ve Vimmerby na jihu Švédska. Její otec pracoval jako zemědělec. Astrid se chovala nekonvenčně, jako první v širém okolí si ostříhala vlasy nakrátko, zamilovala si jazzovou hudbu a ráda tancovala. Nejprve pracovala v redakci regionálních novin, po dvou letech však otěhotněla s ženatým kolegou, stala se svobodnou matkou a nakonec musela odejít z domova do Stockholmu, kde absolvovala školu pro sekretářky a dostala práci v advokátní kanceláři; protože neměla příliš vysoký plat, musela dát svého syna Larse do pěstounské péče. Po pěti letech si ho vzala zpět, když se provdala za úředníka Sturea Lindgrena.

Roku 1934 se Lindgrenové narodila dcera Karin, která vymyslela jméno nejznámější postavy Pippi Dlouhé punčochy a o které jí potom matka vyprávěla různé příběhy, které sepsala; ovšem poprvé ji v nakladatelství odmítli a proto šla do jiného, kde byla Pippi Dlouhá punčocha (Pippi Longstocking) vydána a stala se bestsellerem.

Od roku 1937 pracovala Lindgrenová jako stenografka pro švédského profesora kriminalistiky Harry Södermana, což ji inspirovalo k napsání příběhů o Kalle Blomkvistovi. Aktivně podporovala dětská a zvířecí práva, stejně jako práva menšin. Za tuto činnost jí byla v roce 1993 udělena Right Livelihood Award. Získala řadu dalších ocenění, například medaili Hanse Christiana Andersena, nejvyšší možné ocenění pro autora dětských knih a Mírovou cenu německého knižního obchodu ve Frankfurtu v roce 1978. V roce 1967 pak byla vytvořena Cena Astrid Lindgrenové, která je každoročně udělována za dětskou literaturu.

Podle knih Astrid Lindgrenové bylo natočeno více než 40 filmů; její knihy byly přeloženy zhruba do 60 jazyků po celém světě. Po úspěšné knize Pippi Dlouhá punčocha napsala Lindgrenová pokračování Pippi na lodi (Pippi Goes on Board) a Pippi Dlouhá punčocha v Tichomoří (Pippi in the South Seas), dalšími proslulými knihami jsou Děti z Bullerbynu (The Six Bullerby Children), Bratři Lví srdce (The Brothers Lionheart), Karkulín ze střechy (Karlson on the Roof) - proslulá trilogie o malém tlouštíkovi s vrtulkou na zádech, Ronja, dcera loupežníka (Ronia, the Robber's Daughter) a detektivní příběhy o Kalle Blomkvistovi.

Astrid Lindgrenová zemřela ve věku 94 let po krátké náhlé nemoci roku 2002.

Akce tohoto týdne:

Karel Čapek: balíček 52 elektronických knih (PDF+ePub)     za 2065  723 Kč (-65%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist