<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Astrid Lindgrenová
překlad: Jarka Vaňková

BRATŘI LVÍ SRDCE
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Krásný, nevídaný, strhující příběh odvahy, cti a věrného přátelství, které zvítězilo nad smrtí, zradou a nenávistí, prožili sourozenci Jonatán a Karel zvaný Suchárek. Až ho dočtete, pochopíte, že oba jsou skutečně hodni jména bratři Lví srdce.

Stručný obsah

"Některé věci člověk prostě musí udělat. Jinak by nebyl lidská bytost, ale kus hadru."

Příběh vypravuje Suchárek Lví Srdce v ich-formě.

Karel Lev, kterému jeho bratr Jonatán říká Suchárek, trpí těžkou nemocí a je zřejmé, že brzy zemře. Čas tráví na lůžku a Jonatán, kterého má nade vše rád, se mu snaží zpestřovat jednotvárný život. Vypráví mu, že se po smrti ocitne v zemi zvané Nangijala, kde vládnou časy ohníčků a pohádek. Slíbí mu, že v Nangijale nezůstane dlouho sám. Do tohoto jiného světa ale náhle odejde Jonatán, který zemře při požáru domu, když zachraňuje Suchárka. Tímto způsobem získá svou přezdívku Jonatán Lví srdce.

Za dva měsíce se bratři setkají v Nangijale. Suchárek Lví srdce se náhle uzdraví a poznává krásné stránky života stráveného v souladu s přírodou. Bydlí s bratrem v Rytířském dvoře, který je zařízen ve středověkém stylu. Získá také koně Pírka, zatímco Jonatán vlastní Hroma. Rytířský dvůr se nachází v Třešňovém údolí, kde žijí milí a ochotní lidé, kteří bratry přátelsky přijmou. Jonatán se přátelí s Žofií, u které se Suchárek dozví o zlu, které sužuje zdejší obyvatelstvo. Kromě Třešňového údolí se v Nangijale nachází Šípkové údolí, které je odděleno Nangijalským pohořím. Toto údolí se dostalo do rukou nepřátel, které vede nelítostný Tengil. Pochází z Karmánie v Prastarých prahorách a ovládá nestvůru Katlu. Žofie spolu s Jonatánem vede tajný odboj proti Tengilovi.

Jonatán se vydá do Šípkového údolí, aby osvobodil hlavního člena odboje Urbana z Katliny sluje. Suchárek to bez něho nemůže vydržet a za několik dní odjede za ním. V Třešňovém údolí se nachází zrádce a Suchárek se domnívá, že je jím Hubert. Ten mu však v lese zachrání život před vlky. Schová se do jeskyně, kde se objeví Tengilovi stoupenci a chlapec se dozví, že pravým zrádcem je hostinský od Zlatého kohouta Jossi. Vojáci odhalí Suchárkův úkryt a vezou ho do Šípkového údolí. Shodou náhod se dostane ke starému Matyášovi, který je členem odboje a poskytuje azyl Jonatánovi. Ten zanedlouho pokračuje ve svém úkolu, který obnáší záchranu Urbana. Suchárek ho nechce opustit, takže se k němu přidá.

Mladší z bratrů spatří Katlu, což ho velmi vyděsí. Dozví se, že Katla poslouchá toho, kdo je právě vlastníkem trubky. Podle pověsti existuje ještě netvor Karm, který se s Katlou nenávidí. Bratři se dostanou dovnitř Katliny hory, kde je uvězněn Urban. Na poslední chvíli se jim ho podaří zachránit a prchají před Tengilovými vojáky. Suchárek se odpojí, aby mohl Jonatán jet rychleji a v lese potká Žofii a Huberta. K jeho zděšení s nimi cestuje i Jossi. Suchárek jim sdělí, že je zrádcem, ale dvojice mu nevěří. Podaří se mu to dokázat díky znamení, které má Jossi vypálené na hrudi. Po odhalení se dá zrádce na útěk, ale utopí se v Karmově vodopádu.

Nastane den povstání, kdy lidé bojují o svou svobodu proti Tengilovi a Katle. Jonatán získá Tengilovu trubku a stane se Katliným novým pánem. Krutovládce se podařilo porazit za cenu velkých obětí. Jonatán jede se Suchárkem odvést Katlu do sluje, aby již nikoho neohrožovala. Na mostě mu spadne trubka do vody a bratři se ocitnou ve smrtelném nebezpečí. Katla se zřítí do vodopádu, který ji pohřbí během boje s Karmem, který opravdu existoval.

Bratři si u ohně povídají o Matyášovi, který padl a nachází se v Nangilimě, kde si lidé hrají a navzájem si pomáhají. Říkají si, jak by bylo krásné bydlet s ním v Jablíčkovém údolí. Jonatán sdělí Suchárkovi, že ho Katla zranila svým ohněm a způsobila to, že zcela ochrne. Jeho jediná záchrana by spočívala v přesunu do Nangilimi. Suchárek chce jít s ním, a tak ho vezme na záda a skočí ze srázu. Zanedlouho spatří světlo Nangilimi.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist