<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Jack London

PLAVBA ŠALUPY DAZZLER
kompletná kniha, e-book

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě


Stáhnout tuto knihu v PDF, ePub a MOBI
    1   >

 

1. kapitola
Brat a sestra

Utekali po žiariacom piesku sprevádzaní dunivým rachotom vĺn, a keď dobehli k ceste, vyskočili na bicykle a ešte rýchlejšie uháňali po zelených cestách parku. Boli traja, traja chlapci v svetlých svetroch, ktorí trielili po pruhu vyhradenom pre bicyklistov až nebezpečne veľkou rýchlosťou, tak ako to robievajú chlapci v svetlých svetroch. Možno aj prekročili povolenú rýchlosť. Aspoň tak si to myslel strážca parku na koni, ale nebol si tým istý, preto sa uspokojil napomenutím, keď sa prehnali popri ňom. Na jeho výstrahu ihneď reagovali, no za nasledujúcou zákrutou na to vzápätí zabudli, čo je tiež jednou z vlastností chlapcov v svetlých svetroch.

Preleteli cez vchod parku Zlatej brány, zabočili k San Franciscu a po klesajúcich svahoch uháňali takou rýchlosťou, až sa chodci obracali a znepokojene ich pozorovali. Po uliciach mesta leteli svetlé svetre, zatáčajúce a vyhýbajúce sa stúpaniu po strmších úbočiach, a keď sa stúpaniu nedalo vyhnúť, začali sa priam akrobatické preteky o to, kto bude prvý hore.

Chlapca, ktorý mával najväčšie tempo a viedol a ktorý tieto preteky vymyslel, volali jeho priatelia Joe. Hra sa nazývala nasledujte vodcu, a Joe ako najveselší a najodvážnejší chlapec v partii ju viedol. No keď sa dostali do štvrte Western Addition,  medzi veľké a prepychové domy, už sa nesmial tak hlasno a často, a mimovoľne zaostával. Na rohu ulíc Laguna a Vallejo jeho priatelia odbočili doprava.

"Maj sa, Fred," zavolal Joe, stáčajúc bicykel doľava. "Maj sa, Charley."

"Uvidíme sa večer!" odpovedali mu.

"Nie... nemôžem prísť," odvetil.

"Ale ba, len príď," naliehali.

"Musím sa bifliť. Majte sa!"

Keď osamel, tvár mu zvážnela a do očí sa mu vkradol akýsi nepokoj. Odhodlane si začal pískať, ale pískanie ustávalo, až prešlo do tichého a veľmi tlmeného zvuku, ktorý zanikol úplne, keď vystúpil po príjazdovej ceste k veľkému dvojposchodovému domu.

"Ach, Joe!"

Váhavo zastal pred dverami do knižnice. Bola tam Bessie, ktorá, ako vedel, usilovne pracovala na svojich úlohách. Bola s nimi už určite takmer hotová, pretože ich končila vždy pred večerou, a do večere chýbalo iba niekoľko minút. Čo sa týka jeho úloh, ešte sa ich ani nedotkol. Myšlienka na ne ho nazlostila. Bolo dosť zlé mať sestru - navyše o dva roky mladšiu - v tej istej triede, ale to, že v škole stále dosahovala lepšie výsledky než on, bolo jednoducho neznesiteľné. Niežeby bol hlúpy. Nikto nevedel lepšie ako on, že nie je hlúpy. No akosi - sám si to nedokázal celkom dobre vysvetliť - myšlienkami bol vždy kdesi inde a na vyučovanie sa zvyčajne nepripravil.

"Joe... prosím ťa, poď sem." Tentoraz v jej hlase zaznel nepatrný žalostný tón.

"Čo je?" spýtal sa a prudkým pohybom odhrnul záves na dverách.

Povedal to nevrlo, čo v nasledujúcom okamihu trochu oľutoval, keď uvidel útle dievčatko, ktoré naňho pozeralo smutnými očami spoza stola zavaleného knihami. S ceruzkou a blokom v rukách sedela schúlená v pohodlnom kresle, ktoré bolo také veľké, že vyzerala ešte drobnejšia a krehkejšia, ako v skutočnosti bola.

"Čo je, Sis?" spýtal sa vľúdnejšie a pristúpil k nej.

Chytila ho za ruku, pritlačila si ju k tvári, a ako tak stál vedľa nej, pritúlila sa k nemu.

"Čo sa stalo, Joe?" spýtala sa nežne. "Neprezradíš mi to?"

Joe mlčky stál. Videlo sa mu smiešne, že by sa mal so svojimi ťažkosťami zveriť malej sestre, aj keď v škole mala lepšie známky ako on. A malá sestra sa mu zdala smiešna, vypytujúc sa ho na jeho problémy. ´Aké má nežné líčko!´ pomyslel si, keď si jemne pritlačila tvár k jeho ruke. Keby sa len od nej mohol odtrhnúť - celé to pôsobilo tak hlúpo! Tým by však mohol zraniť jej city, a z vlastnej skúsenosti vedel, že dievčatá sú ľahko zraniteľné.

Roztvorila mu prsty a pobozkala mu dlaň. Pripadalo mu to ako lístok padajúci z ruže; bol to jej spôsob, ktorým vytrvalo žiadala odpoveď na svoju otázku.

"Nič sa nestalo," odpovedal rozhodne. A potom, úplne nesúvislo, vyhŕkol: "Otec!"

Jeho starosti sa teraz odrazili v jej očiach. "Ale veď otec je taký dobrý a láskavý, Joe," začala. "Prečo sa mu nepokúsiš urobiť radosť? Nežiada od teba veľa a je to len pre tvoje dobro. Nie si predsa taký hlúpy ako niektorí chlapci. Keby si sa len trochu učil..."

"A sme doma! Kázeň!" vybuchol a hrubo si vytrhol ruku. "Ešte aj ty mi začínaš robiť kázeň. Možno najbližšie to budú kuchárka a ošetrovateľ koní."

Strčil si ruky do vreciek a v predstavách sa mu vynorila neradostná a bezútešná budúcnosť, plná nekonečných kázní a bezpočetných kazateľov.

"Preto si ma volala?" opýtal sa a zvrtol sa na odchod.

Opäť ho chytila za ruku. "Nie, nie preto; len si vyzeral tak ustarostene, že som si myslela... ja..." Hlas sa jej zlomil a začala znova. "Chcela som ti povedať, že na budúcu sobotu sa chystáme na druhú stranu zálivu do Oaklandu na výlet do hôr."

"Kto ide?"

"Myrtle Hayesová..."

"Čože?! To rozmaznané dievčisko?" skočil jej do reči. 

"Nemyslím si, že je rozmaznaná," rozohnene odvetila Bessie. "Je to najmilšie dievča, aké poznám."

"Čo veľa neznamená, keď beriem do úvahy dievčatá, ktoré poznáš. Ale pokračuj. Kto sú tí druhí?"

"Z dievčat sú to Pearl Saytherová, jej setra Alice, Jessie Hilbornová, Saddie Frenchová a Edna Crothersová."

Joe pohŕdavo odfúkol. "A ktorí chalani?"

"Maurice a Felix Clementovci, Dick Schofield, Burt Layton a..."

"To stačí. Všetci sú to nemastné-neslané chlapčiská."

"Chcela... chcela som pozvať aj teba, Freda a Charleyho," povedala roztraseným hlasom. "Preto som ťa sem zavolala... pozvať vás, aby ste šli s nami."

"A čo tam budete robiť?" spýtal sa.

"Len tak chodiť, zbierať poľné kvety - všade tam teraz kvitne mak -, na nejakom peknom mieste si dáme desiatu a... a..."

"Pôjdeme domov," dokončil za ňu.

Bessie prikývla. Joe si opäť strčil ruky do vreciek a začal chodiť hore-dolu po miestnosti.

"Babská partia," vyhlásil stroho; "a babský program. To nie je nič pre mňa."

Bessie zovrela chvejúce sa pery, ale nemienila sa vzdať. "Čo by si teda radšej robil?" opýtala sa.

"Radšej by som zobral Freda a Charleyho a šli by sme niekam a robili niečo... no, hocičo."

Odmlčal sa a pozeral na ňu. Trpezlivo čakala, kým nebude pokračovať. Joe si uvedomoval, že slovami nie je schopný vyjadriť, čo cíti a čo chce, a zrazu naňho celou váhou doľahli všetky jeho ťažkosti a všeobecná nespokojnosť.

"Ach, tomu ty predsa nemôžeš rozumieť!" vybuchol. "Nemôžeš rozumieť. Si dievča. Páči sa ti byť škrobenou a upravenou, mať jednotku zo správania a skvelé výsledky v škole. Nezaujíma ťa nebezpečenstvo, dobrodružstvo a podobné veci, a nezaujímajú ťa chlapci, ktorí majú drsné spôsoby, žijú naplno a tak. Páčia sa ti dobrí chlapčekovia s bielymi goliermi, s goliermi vždy čistými a vlasmi vždy učesanými, ktorí cez prestávku zostávajú v triede a učiteľ ich chváli a ustavične im hovorí, ako sa dobre učia; slušní chlapčekovia, ktorí sa nikdy nebijú - ktorí sú priveľmi zaneprázdnení prechádzkami, zbieraním kvetov a desiatami s dievčatami, než aby sa púšťali do bitiek. Ach, dobre takých poznám - boja sa vlastného tieňa a nemajú viac odvahy ako ovce. Presne to sú - ovce. A keďže ja nie som ovca, viac nemám k tomu čo dodať. Nechcem ísť na váš výlet a ani nepôjdem."

Z Bessiiných hnedých očí vytryskli slzy a pery sa jej roztriasli. To ho neodôvodnene nazlostilo. Aký je z dievčat vlastne úžitok? Stále iba revú, do všetkého sa starajú a robia scény. Skutočne z nich nie je nijaký osoh.

"Človek nemôže nič povedať bez toho, aby si sa hneď nerozplakala," pokúsil sa ju Joe upokojiť. "Veď som tým nič nemyslel, Sis. Naozaj nie. Ja..."

Bezradne zmĺkol a pozeral na ňu. Vzlykala a zároveň sa s chvením snažila vzdychy potlačiť, zatiaľ čo po lícach jej stekali veľké slzy.

"Ach, vy... vy dievčatá!" zvolal Joe a nahnevaný opustil miestnosť.


Stáhnout kompletní knihu v PDF, ePub a MOBI

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist