<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Jack London

MOŘSKÝ VLK
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Stručný děj:

Mořský vlk je román pojednávající o osudu kapitána Vlka Larsena. Humphrey Van Weyden byl literární kritik ze San Francisca, který se plavil na palubě převozního parníku Martinez, přes Sanfranciský záliv. Martinez však potkala katastrofa a po srážce s jinou lodí se potopil. Humphreyho po dlouhém pobytu ve vodě zachránila tuleňářská plachetnice Přízrak, plující k Japonsku lovit tuleně. Na palubě lodi velel, mezi námořníky obávaný a nenáviděný, kapitán Vlk Larsen. Ten odmítl dopravit trosečníka zpět na pevninu a přidělil mu práci stewarda.

Larsen byl sice člověk brutální a neohleduplný, ale přečetl některá literární díla slvných autorů a měl svou vlastní filozofii. Jednoho dne se on a Humphrey dostali do živé debaty o smyslu života. Humphrey zastával teorii posmrtného života a duše. Larsen byl však opačného názoru. Takové rozhovory vedli stále častěji a ty mnohokrát trvaly i několik dní. Při plavbě se posádka pokusila kapitána a prvního důstojníka zabít. Larsen však přežil a jmenoval humphreyho do funkce prvního důstojníka.

Jednoho dne vzal kapitán na palubu člun s trosečníky parníku, mezi kterými byla i žena. Humphrey se do ní zamiloval, a protože jí hrozilo na palubě Přízraku nebezpečí, rozhodl se, že spolu s ní uprchne na malém tuleňářském člunu. Po několika dnech vysilující plavby se dostali na ostrov, který pojmenovali "Odhodlání". Jednoho rána je však čekalo překvapení. Na ostrově ztroskotal Přízrak, bez posádky, jen s kapitánem. Loď přišla o všechny stěžně. Humphrey se rozhodl loď opravit a odplout na ní. Larsen postupně ochrnul. Nejdříve oslepl, pak mu ochrnula levá a nakonec i pravá část těla. Po vyplutí zemřel. Humphrey ho zašil do pytle a pohřbil do moře.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist