<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Jarmila Loukotková

SPARTAKUS 1: PŘED NÁMI BOJ
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Recenze

První díl úchvatného dvoudílného historického románu vyprávějící příběh thráckého gladiátora Spartaka, který svým nezlomným duchem a touhou po svobodě vzbudil oheň v srdcích tisíců otroků a rozpoutal tím největší otrocké povstání všech dob.

Obrovitý Thrák Spartakus se kdysi dávno dal k vojsku, ale po mnoha letech válčení se mu krev, zabíjení a bitevní vřava tak zhnusily, že z vojska zběhl. Po dlouhém putování jej osud zavede až do slavné Batiatovy gladiátorské školy v Kapuyi, kam se nechá Spartakus najmout, ale pouze pod podmínkou, že mu nikdo nesmí sáhnout na svobodu. Hned při svém prvním zápase musí předvést neobyčejnou sílu a zdatnost, aby porazil siláka Krixa, otroka mocného Římana Krassa. Spartakus zápas vyhrává a Krixovi daruje život, čímž si získává jeho celoživotní přátelství a úctu. Je dokonce pozván na Krassovu velkolepou oslavu, tam ale zjistí, že sám má více způsobů než zpustlý boháč. Nechtěně se ale zamiluje do jeho překrásné schovanky a skvělé básnířky Amaltheie.

Svobodomyslný Spartakus začíná poznávat, jaký je život otroků a v duchu se proti němu bouří. Ostatní gladiátoři jej brzy přijmou za svého vůdce a dobrovolně mu přísahají věrnost až za hrob. Společně zorganizují a uskuteční velkolepý útěk, který je zavede až na horu Vesuv nedaleko města. Místní statkáři a boháči si nejprve s touto "menší" vzpourou nedělají žádnou hlavu. Přesto je ale celé slavné římské vojsko pobito Spartakem a tisíce a tisíce dalších otroků toužících po svobodě se přidává k tomuto charismatickému vojevůdci a člověku neobyčejnému ve všech směrech. Mezi nimi také Amaltheia, která se rozhodne začít po boku Spartakově a jeho druhů nový a lepší život. Nejdříve vojsko pod jeho vedením jde od vítězství k vítězství, ale poté je i jejich ušlechtilá myšlenka zakalena touhou po slávě a bohatství, a otroci se i přes Spartakova varování sami přivedou do zkázy. Sparkatus s nimi však setrvá i do poslední bitvy svedené s Krassem, ve které umírá. Celé jejich vojsko je rozmetáno a šest tisíc zajatců je ukřižovány podél cesty vedoucí co Říma.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist