<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

H. P. Lovecraft

ULTHARSKÉ KOČKY
kompletní kniha, e-book

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě


Stáhnout tuto knihu v PDF, ePub a MOBI
    1    

 

V Ultharu, jenž leží za řekou Skai, prý nikdo nesmí usmrtit kočku. Když se upřené dívám na kočku sedící a předoucí u mého krbu, jsem ochoten tomu věřit, neboť kočka je tajemná a má blízko k podivným úkazům, jež lidé nevidí. Kočka je duší starobylého Egypta, to ona přenášela příběhy ze zapomenutých měst v Meroe a Ofiru. Je spřízněna s vládci džungle a zdědila tajnosti důstojné a zlověstné Afriky. Je sestřenicí Sfingy a promlouvá jejím jazykem, ale poněvadž je starodávnější než Sfinga, pamatuje to, co ona již zapomněla.

Ještě dříve než ultharští občané zakázali zabíjet kočky, přebýval v Ultharu jeden stařec se svou manželkou a ti s potěšením chytali do pasti a zabíjeli kočky svých sousedů. Proč tak činili, nevím. Snad se jim zprotivilo noční mňoukání nebo zazlívali kocourům, že za soumraku slídivě přebíhají po dvorech a zahradách. Ať už byl důvod jakýkoli, staroch s babicí s oblibou lapali a ubíjeli každou kočku, která se přiblížila k jejich chatrči, a mnoho vesničanů podle zvuků slýchaných po setmění soudilo, že způsob, jakým staří manželé kočky utráceli, je nadmíru zvláštní. O takových věcech však vesničané se starochem a jeho ženou nehovořili. Způsoboval to nejen zarputilý výraz ve vrásčitých tvářích zlostné dvojice, leč i temný stín, vrhaný rozkošatělými duby v zapadlém koutě zanedbaného dvora, v němž se ukrývala malá chýše. Po pravdě řečeno, třebaže majitelé koček podivínský pár nenáviděli, mnohem víc se oné dvojice báli, a než aby je obvinili jako ukrutné vrahy, dbali pouze o to, aby se žádná micka nebo lovkyně myší nezatoulala ke vzdálené chatrči pod temnými stromy. Jestliže se nedopatřením některá kočka přesto ztratila a po setmění se rozléhaly příšerné zvuky, Člověku, který takto o kočku přišel, nezbylo než nemohoucně bědovat nebo se utěšovat a děkovat osudu, že mu nezmizelo dítě. Neboť lidé z Ultharu byli prostí a netušili, odkud všechny kočky pocházejí.

Jednoho dne vstoupila do úzkých dlážděných ulic Ultharu karavana podivných poutníků z jihu. Byli to snědí lidé a nepodobali se žádným kočovníkům, kteří procházeli vesnicí dvakrát do roka. Na tržišti za stříbro hádali lidem budoucnost a od obchodníků nakupovali pestré korálky. Nikdo nemohl říci, z které země poutníci pocházejí, ale vesničanům neuniklo, že se oddávají záhadným modlitbám a že si postranice vozů pomalovali nevídanými lidskými postvami s hlavami koček, jestřábů, beranů a lvů. Sám vůdce karavany nosil čelenku se dvěma rohy, mezi nimiž se nezvykle vyjímal lesklý kotouč.

S touto zvláštní karavanou přijel i jeden malý chlapec, neměl otce ani matku, jen drobounké černé kotě, které choval v lásce. Morová nákaza se k chlapci zachovala krutě, ale aby ukonejšila jeho žal, zanechala mu černého huňáče, v jehož rozpustilých kouscích může člověk v mladém věku nacházet velkou útěchu. Proto se chlapec, kterému snědí lidé říkali Menes, častěji smál, než plakal, vysedával na schůdcích neobvykle pomalovaného vozu a hrál si se svým krásným kotětem.

Ráno třetího (...)

(......)


Stáhnout kompletní knihu v PDF, ePub a MOBI

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist