Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Vladimir Majakovskij


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Vladimir Vladimirovič Majakovskij (Владимир Владимирович Маяковский) - životopis

Vladimir Vladimirovič Majakovskij (Владимир Владимирович Маяковский)
[19.7.1893-14.4.1930]
Vladimir Vladimirovič Majakovskij (Владимир Владимирович Маяковский) - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5] [6]

Vladimir Majakovskij se narodil v roce 1893 do doby, v níž v Rusku všechno vřelo. Car se nechtěl vzdát své samovlády, šlechta, ač chudnoucí, ještě držela v rukou vládnoucí pozice, bohatnoucí měšťáctvo chtělo podíl na moci, rolnictvo - nejpočetnější vrstva obyvatelstva - potřebovalo půdu, rostoucí vrstva dělnictva byla nespokojena s krutým vykořisťováním a inteligence se potácela mezi těmito zájmy, hledajíc humanitu v revolučních, reformistických, liberálních či náboženských projektech. To všechno v Rusku s obyvatelstvem většinově negramotným, ale s evropeizovanou vrstvou inteligence. V literatuře jsou aktivní kritičtí realisté, revolučně naladění romantici, symbolisté, utíkající od tohoto světa do světa symbolů, naturalisté, pěstující erotismus, a jiné skupiny.

Mladý Majakovskij se přidal k bouřlivákům v politice, na začátku druhého desetiletí i k bouřlivákům v tvorbě - k futuristům. Ti odmítali vše, co v umění bylo dosud (Puškina svrhávali z parníku současnosti apod.), neuznávali gramatické normy, zavedené literární žánry, vymýšleli nový zaumný jazyk a provokovali - měšťáky svým extravagantním chováním i solidní literáty svou tvorbou.

Za 1. světové války psal Majakovskij proti válce, proti buržoazii, proti církvi, proti morálce, založené na penězích. Revoluce byla pro něho východiskem, ta první, ale i ta druhá - bolševická říjnová. Kupodivu se k ní na čas přidal i symbolista Blok, a naopak její projevy napadal dříve revoluční Gorkij.

Revoluční "levý pochod" Majakovského se vyjadřoval v bojovných heslech a reklamách, v poémě 150 000 000, spjaté s jepičí ideou světové revoluce, v agitační poezii s úderným veršem. Brzy po revoluci i Blok napsal poému Dvanáct - s velkými nadějemi na Kristovo království na zemi, ale i se skrytými obavami z jeho uskutečňovatelů. Brzy se z iluzí vyléčil, ale na desiluze zahynul. Majakovskij jimi taky dlouhodobě trpěl a léčil si je svými satirickými verši, svými satirickými dramaty, svým příklonem k milostné poezii a neustálými literárními polemikami. Ty byly tenkrát ještě povoleny, takže napadal, ale byl také tvrdě napadán. Když měl pak těžké chvíle ve svém osobním životě, spojily se s problémy a desiluzemi společenskými, a básník to řešil sebevraždou. Kdyby to neudělal, patrně by zahynul za stalinských represálií třicátých let. Nic na tom nemění fakt, že ho Stalin označil za největšího básníka revoluce. Z díla mrtvého tvůrce je vždy možné vyzdvihnout to vhodné a naopak vyřadit to, co se nehodí.

Stále ovšem platí, že mohutný umělecký talent, v němž zaznívá opravdová člověčina, zanechává po sobě velké originální dílo, ať bylo formováno nebo i deformováno jakoukoli ideologií, jakýmikoli manifesty, hesly či programy.

Další životopisy: [1] [2] 

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist