<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Marie Majerová

DÍVKY TEPANÉ ZE STŘÍBRA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Čtyřmi kresbami a kresbou na obálce opatřil Karel Svolinský. Vydal jako svou 2331. publikaci Československý spisovatel v Praze roku 1964. Vydání první. Stran 148.

DĚJ:

Jedná se o příběh čtyř patnáctiletých dívek (Ada, Minka, Marta a Magda přezdívaná Kočka), které spolu sdílejí pokoj na internátě. Ada, Minka a Marta jsou velmi dobré kamarádky. Před spaním spolu často zalezou pod jednu peřinu a povídají si o svých přáních, snech, tužbách, o své minulosti i o tom, co právě zažívají. Jen Ada je taková tajemná. Nerada o sobě mluví, ale ostatním se snaží poradit a pomoci. V knihách nalezla spoustu moudrosti, kterou se teď snaží předat dál.

Magda je samotářská. Nikomu se nesvěřuje, všude chodí sama. Když jde z JZD přes les zpět do internátu, potká náhle chlapce, kterému se zalíbí. Každý den tam na ni František čeká a Magda mu nakonec podlehne. Je to však dělník putující z města do města podle toho, kde je práce. Proto na ni jednoho dne už v lese nečeká. Magda zůstane těhotná sama. Je to sirotek, vychovávaný v dětském domově, a protože se jeho ředitel stará o své chovance, Františka vypátrá.

Ada pracuje v textilce a její šicí stroj je pro ni posvátný. Svou práci má ráda. Jejím snem je skočit si padákem, a tak se přihlásí do parašutistického kroužku. Neodradí ji ani to, že musí po dobu jednoho roku navštěvovat teoretické přednášky a až pak si může skočit. Tvrdě jde za svým cílem a také ho dosáhne. Její osud zasáhne smrt matky. Otec je alkoholik, a tak se musí o zbylé čtyři děti postarat úřad.

Marta je servírka. Je to problémové děvče. Ví, že je krásná, a zneužívá toho. Často flirtuje s chlapci a připlete se ke kdejakému maléru. Například jede se třemi chlapci na diskotéku do nedaleké vesnice. Auto, kterým jeli, je však ukradené, a tak se nevyhne policejnímu výslechu. Jednou také uteče na májové oslavy do Prahy a pozdě v noci chce přespat na nádraží, kde se ji pokusí znásilnit několik vojáků. Martiny rodiče jsou bohatí, otec je vysoce postavený muž a za svou dceru se stydí.

Minka má oproti Martě nízké sebevědomí. Jejím snem je brzy se vdát a mít spoustu dětí. Zanedlouho se seznámí s mladým vdovcem, který jí nabídne sňatek. Nejprve je velmi šťastná, ale nakonec pochopí, že by to pro patnáctiletou nezkušenou dívku nebyl ten správný krok.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist