<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Marie Majerová

HAVÍŘSKÁ BALADA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

- 1938

Děj je zasazen do chmurného prostředí 1. světové války a období po ní, zachycuje život celé společnosti v této době. Děj se odehrává v Čechách a v Sasku.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Rudolf Hudec - doma v Čechách nemohl sehnat práci, protože byl zapsán na černé listině; v cizině pracuje pod falešným jménem Jan Zvonař; byl štíhlé a statné postavy; miloval přírodu; velmi pracovitý člověk; miloval svou rodinu; ve stáří byl donucen okolnostmi chodit žebrat; práci v dole měl velmi rád

Milka Hudcová - byla štíhlé postavy, modrých očí a velmi citlivé povahy; milovala přírodu; byla dobrou hospodyní; milovala svou rodinu a byla velmi pracovitá; měla silnou povahu, i když uvnitř byla křehká; vždy se snažila zahnat chmury a starosti svého muže

Tonda Novák - přezdívaný Milfait; parťák a kamarád Rudly; byl vysoké postavy a tělo měl vypracované; měl velkou autoritu; nikdy neměl od slov daleko k činům; staral se více o jiné než o sebe; časem se odstěhoval do Anglie, kde se mu podařilo zbohatnout, nakonec se ale vrátil zpět do Čech

DĚJ:

Havířská balada je volným pokračováním románu Siréna. První část vypráví Rudla Hudec, druhou autorka díla a třetí část Hudcova žena Milka. Prolíná se zde minulost s přítomností.

Kladenský havíř Rudolf Hudec doma v Čechách nemohl sehnat práci, neboť se ocitl na černé listině, protože byl členem stávkového výboru. Proto se ještě s několika havíři vypraví za prací do ciziny. Své štěstí zkouší pod falešným jménem Jan Zvonař.

Do ciziny odjel sám a teprve později za ním přijela jeho budoucí žena Milka. V Elsnicích, kde se usadil, bydleli ještě další Češi se svými rodinami, kteří ho přívětivě přivítali a okamžitě mu poradili, kde se může ubytovat.

Rudla Hudec nastoupil v místních dolech do práce. Zde se také seznámil se svým parťákem a později i nejlepších přítelem Milfaitem. Na jaře za ním přijela Milka a rudla byl neskonale šťastný. Ještě větší radost ale oba měli, když se jim narodil jejich prvorozený syn.

Ze začátku se jim dařilo dobře, pak ale nastala krize. Rudlu s Milfaitem chtěli od sebe oddělit, aby každý pracoval jinde a s novým parťákem. Milfait se postavil na odpor, a tak je nakonec oba vyhodili. Milfait si zvědomil svou chybu a sehnal Rudlovi práci na povrchu a sám odjel do Vestfálska.

V té době začal Hudcův nejstarší syn chodit do školy. Ale jeho učitel, poněmčený Polák, ho fyzicky trestal a to Rudla nemohl snést. Odjíždí tedy za Milfaitem do Vestfálska.

Zde žijí Hudcovi v nedostatku, protože mají už pět synů. Jeho pravé jméno bylo odhaleno a Hudec musel nastoupit do 1. světové války. Později opět pracoval na šachtě. Milfait odjel do Ameriky, ale díky válce se dostal jen do Anglie, kde se stal řezníkem. Při důlním neštěstí, výbuchu v šachtě, přijdou Hudcovi o prvorozeného syna. Všechny to poznamenalo.

Po válce bylo všeho nedostatek. Při práci v dole přišel Rudla o dva prsty a špatně se mu pracovalo. Hudcovi se rozhodli, že se vrátí do Čech. I v Čechách došlo ke krizi a Rudlu nechtěli nikde přijmout do práce. Požádal tedy o licenci na žebrotu. I když ho to zpočátku stálo velké přemáhání, nakonec se ale s žebrotou smířil. Licenci dostal na pět okresů: Rakovník, Lounsko, Hořovice, Podbořany a Žatec. Rudla chodil žebrat s gramofonem. Zpočátku chodila Milka s ním, ale Rudla nechtěl, aby ho viděla jako žebráka, a tak chodil po žebrotě sám. Svůj osud těžce nesl a stýskalo se mu po havířské práci. Nakonec se i Milfaitovi vrátili zpět do Čech a ve světnici u Hudců nyní očekávají Rudlův návrat ze žebroty.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist