<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Marie Majerová

PLANÉ MILOVÁNÍ
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -50% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

    1    

 

Změna

Mladá květinářka Krista Šípková a jinošský skladatel Joža Slavík se do sebe zamilovali. Joža učil Kristu zpívat a dívka ho pozvala na zábavu, kterou pořádali její rodiče. Joža přišel i se svými kamarády sochařem Krupkou a studentem Bubníkem. Krista zde večer zpívala a sklidila velký úspěch. Poté Krista u Jožky cvičila stále častěji, rozhodla se totiž stát zpěvačkou. Krupka dostal velkou zakázku a finančně pomohl mladému páru, aby si pořídil nějaké to bydlení.

Jenže počáteční zamilovanost se pomalu vytrácela. Joža byl stále víc a víc nemocen a Krista chtěla od života stále něco nového. Ale Jožu už nechtěla, byla s ním jen z povinnosti a ze zvyku. Krista začala toužit po stále větší slávě a hlavně také si začala tajně myslet na sochaře Krupku, ale Jožovi nebyla schopná nic říct. Konečně se objevila vhodná příležitost. Joža byl na dně, chtěl se zabít.

Jednoho večera Joža jako smyslů zbavený odejde do podniku, kde Krista tráví většinu času. Jeho nemoc se mu připomínala stále častěji. Nechce, aby ho opustila, byla mu vším. V blouznění mu naskakují v hlavně noty, které vybrnkává na klavír a při tom slyší z vedlejšího boxu hlasy, které odhalují pravou tvář jeho milované. Pozná ty hlasy, byli to Krupka a Bubník. Potom omdlel. Krista se sebevědomě objevila ve dveřích a na tvářích hostů se zračil podivný výraz: Vražednice. Jožku odvezl záchranný vůz. Kamarádi spolu odešli z podniku a v srdcích jim dřímala zášť k jejich kdysi dobré přítelkyni.

Zpozdilá

Mladší dcera herečky se vrátila z kláštera. Oproti starší sestře nedostala moc krásy do vínku a o to větší byla snílek. Matka jí to ovšem vyčítala, ale časem se s tím smířila. Rodina si jí pomalu přestávala všímat. Starší a krásné sestře připlul po řece jednoho odpoledne její snoubenec i se svými dvěma kamarády - operním zpěvákem a nudným úředníkem. Mladší, šestnáctiletá sestra se zamilovala do pohledného operního zpěváka, který měl poměr s její matkou. Zato je oba nenáviděla. Nenápadný a zároveň nudný úředník, který u nich vždycky při návštěvách chytal na řece mloky, ji najednou požádal o ruku. Dívka nabídku přijala, aby se tak pomstila matce i pěvci a navždy se od nich odpoutala.

Se svým mužem odjela do Vídně. Měli harmonické manželství. Po společných letech dívka vyrostla v mladou a krásnou ženu. Na vídeňské automobilové závody přijel nečekaně její švagr s rodinou, to se poprvé po dlouhé době uviděla se setrou. Celou tu dobu o ní neměla nejmenší zprávy, nestarala se o minulost, žila jen přítomností. Sestra měla 3 roztomilé děti a její manžel se přijel zúčastnit závodu. Přijel i operní zpěvák. Věnoval se jí po celou dobu závodu. Mladá paní přišla na chuť operám a pěvce potkávala také stále častěji i na různých společenských akcí. Tak se stalo, že měli spolu milostný poměr a on chtěl, aby s ním utekla do Ameriky. Jenže ji trápil pocit viny a rozešla se s ním. Na další automobilové zkoušce měl její manžel těžkou nehodu, museli mu vzít jednu nohu a tak se o něho musela starat a propásla příležitost utéct s jejím bývalým milencem a žít plnohodnotný život.

Po letech se manželé vrátili zpět do Prahy a její muž umírá. Po dodržení předepsaného smutku shodila smuteční šat, oblékla se do křiklavých barev a opět chtěla být milována a chtěla se líbit. V pražských uličkách vyhledala byt operního pěvce s nadějí, že již mohou spolu bez okolků žít. Ale on ji odmítl, chtěl se jí pomstít. Ona to nedokázala přenést přes srdce, oblékala se stále křiklavěji a nemístně. Chodila na procházky po městě, chtěla tak na sebe upoutat pozornost a dokázat si, že ještě za něco stojí, že není stará. Ale opak byl pravdou, lidé se jí posmívali, špitali si o ní mezi sebou, ale ona si to vykládala po svém, že je stále mladá a žádoucí.

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist