<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Marie Majerová

SIRÉNA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Recenze

Stručný obsah

V Čechách, tedy v Rakousku-Uhersku měl své kolonie i rod Fürstenberkovů. Jeden z nich si koupil malou železárnu, do jejíhož vedení výroby chtěl dosadit manžela své dcery, Kristiána Rienze. Zeť byl na honu, ale na zpáteční cestě zabloudil a dostal se až do chalupy uhlíře Hudce, kde ho našel zraněného a došel mu pro pomoc.

Jednou vypukl požár z dřevěného uhlí, které bylo připraveno pro chod železárny. Uhlíři však pod vedením Josefa Hudce vše zachránili a Hudec se za odměnu dostal do hutí jako dělník. Odmalička bylo jeho snem vynalézt lanovku na dopravu uhelných žoků. K jeho lidskému údělu patří i krátký román s krásnou, panstvem "odloženou" Liselot.

Liselot naučila Hudce číst a psát, načež vystudoval a stal se pudlařem v železárnách. Dokončil model své lanovky, ale ředitel ho ani nevyzkoušel. Liselot muže opustila, a proto se Hudec s malým tříletým Pepkem odebral do Kladna. Byl přijat jako tavič k vysoké peci. Začali stavět jeho lanovku a on se stal vedoucím stavby. Z Pepka se stal valcíř. Potom se oženil, narodil se mu syn. Starý Hudec opustil Kladno a koupil si domek v Kročehlavech. Pepkovi se říkalo frajer. Narodilo se mu hodně dětí, v huti vystřídal mnoho míst, chodil do hospody a opíjel se. V dolech se začala prodlužovat pracovní doba, snižovaly se mzdy a dělníci začali stávkovat. Scházeli se v Krnčí v lese. Na ředitelství poslali deputaci, ale byli odbyti. Bacher na ně dokonce jako odpověď poslal vojsko, což dělníci považovali za velkou křivdu a zaútočili na Bacherovu vilu. Na slavnosti Božího Těla se sešli pracující ze širokého okolí. Byla mezi nimi i Emča Hudcová, dcera Pepka frajera. Lid rozbíjel a ničil vše ve vile Bachera, až přišli četníci a začali střílet. Pak dělníci zaútočili na dům starosty Hraběte. Přes 300 dělníků bylo odvezeno do Prahy do vězení, kde byli souzeni. Při vzpouře byla Emča zabita. Starý Hudec nakonci knihy zemřel. V hutích a dolech se pracuje jen pro válku.

Charakteristika postav

Hudec-vynálezce je bývalý uhlíř z lánských lesů. Na kladenskou huť ho přivádí náhoda, když se zraní při lanovém přibližování dřeva. K jeho lidskému údělu patří i krátký román s krásnou, panstvem "odloženou" Liselot, po níž mu zůstává tříletý klučina.

Bystrý Pepek-frajer je přední válcíř na huti, rváč i záletník. Stane se nečekaně obětí hutního neštěstí. Byl hrubý i ke své obětavé, ušlápnuté ženě. Z té pak díky dalším osudovým ranám vyrůstá jedna z nejzdařilejších postav dělnických žen a matek v naší literatuře. Její řeč je dobře odposlouchána z projevu přirozeně moudrých lidí.

Hudcovka stojí zprvu mimo sociální proud, ale je jím stržena, když jí četnická salva vezme milovanou dceru Emču, "dvounohého draka".Rodinná i životní zkušenost formuje jejího přemýšlivého syna, ze šprýmu přezdívaného Hudec-policajt.

Hudec-policajt poznal kus světa a také účastníkem na stávce za pobytu v Americe. Jeho pobyt tady ho učí družnosti a semknuté obhajobě práv na spravedlivou odměnu za práci. Patří spolu s matkou k oporám dlouhodobé kladenské stávky.

Hodnocení

Románová kronika M. Majerové vznikala za krize třicátých let. Přináší obraz života kladenských hutníků a horníků i jejich hnutí v druhé polovině 19. století. Jde o dílo, které horuje pro cestu našeho pracujícího člověka ke svobodě a lidské důstojnosti, ale tendenčně ji nezkresluje. Pro pravdivé líčení doby i poměrů se autorka připravila už předchozí tvorbou, ale hlavně poctivou badatelskou průpravou. Základní údaje a data byly čerpány z kladenského archívu, z dochované korespondence, písemných pamětí, z ročníků novin, hovorů s účastníky. Nejde o kolektivistický román anonymní masy bez lidských tváří. Dobově typické momenty zosobňují živí lidé kolem tří generací Hudců.

Siréna patří spolu se svým volným pokračováním, Havířskou baladou, k nejlepším dílům Marie Majerové, hlavně však k dílům, neovlivněných ještě tak moc idejemi komunismu a socialistickým realismem.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist