Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Marie Majerová


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Marie Majerová - životopis

Marie Majerová
[1.2.1882-16.1.1967]
Marie Majerová - fotografie
[1] [2] [3] [4]

Marie Majerová, vlastním jménem Marie Bartošová, byla česká spisovatelka, prozaička a novinářka. Narodila roku 1882 v Úvalech. Roku 1947 se stává také českou národní umělkyní. Narodila se v chudé rodině, vystudovala měšťanku v Kladně. Poté odešla do Budapeště pracovat jako služebná, poté krátce působila i v Praze jako písařka. Dále působila jako redaktorka Rudého práva, mimo jiné psala do těchto listů: Ženský list, Právo lidu, Dělnické listy a Čin.

Život i dílo Marie Majerové ovlivnilo její politické působení – nejprve patřila do skupiny levicových anarchistů, v roce 1908 vstoupila do strany Sociální demokracie, a nakonec v roce 1921 vstupuje do KSČ. Ve svém díle Majerová často rozebírá otázka špatného postavení žen a dívek ve společnosti, dílo je stylizováno do různých oblastí (milostné, psychologické,…). Marie Majerová začínala svoji tvorbu povídkami, později psala i romány. Mezi jiná díla patří: Povídky z pekla, Plané milování, Mučenky, Červené kvítí, Náměstí republiky, Nejkrásnější svět, nebo Sedm hrobů. Její nejznámější dílo je román Siréna (1935), tento román předchází dílo Parta na křižovatce a navazuje na něj Havířská balada. Pro děti Majerová vytvořila Zlatý pramen, Bruno, Zázračná hodinka, Rudá vlčata, Veselá kniha zvířátek a Nespokojený králíček.

Marie Majerová spadá svou tvorbou pod socialistický realismus, který zobrazoval současnou situaci, případné revoluční myšlenky. Hlavními postavami byli většinou dělníci. Mezi dalšími autory tohoto směru patřili vedle Majerové i Marie Pujmanová a Ivan OlbrachtIvan Olbracht
[6.1.1882-20.12.1952]
.

Marie Majerová zemřela roku 1967 v Praze.

Další životopisy: [1] [2

Akce tohoto týdne:

Karel Čapek: balíček 52 elektronických knih (PDF+ePub)     za 2065  723 Kč (-65%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist