<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Thomas Mann
překlad: Václav Bahník

MALÝ PAN FRIEDEMANN
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

Doba a místo děje:

Konec 19. století, německé maloměsto

Postavy:

Pan Friedemann - zmrzačený, uzavřený, odmítá život takový, jaký je, vytváří si svůj vlastní svět, ve kterém se cítí "šťastný" - hudba, kultura, filozofie, literatura

paní z Rinnlingen - emancipovaná, energická, krutá, společenská, povýšená, nekonvenční

Stručný obsah:

Když byl pan Friedemann ještě mimino, upustila ho chůva na zem, což mu způsobilo zmrzačení na těle. Mezi vrstevníky byl vždy odstrčený, nezajímal se o dívky. V šestnácti letech se zamiloval do děvčete, ale jeho láska nebyla opětována. Pan Friedemann viděl dívku s jejím chlapcem. Ublížilo mu to a rozhodl se, že pro něj láska skončila. Žil si nudným životem, užíval si maloměstského nicnedělání, vzdělával se, hrál na housle, rozuměl literatuře i hudbě a uvěřil tomu, že je šťastný. V městečku se objevila vdaná paní z Rinnlingen a on se do ní zamiloval. V ten okamžik ztratil životní hodnoty, které doposud vyznával, neměl už proč žít tak jako předtím, uvědomil si, že šťastný nikdy nebyl. Šel navštívit paní z Rinnlingen a byl pozván na její společenskou sešlost. Pan Friedemann přišel a šel se s paní projít ven. Paní z Rinnlingen věděla moc dobře, že je do ní zamilovaný, chovala se ale velmi povýšeně. Pan Friedemann se nemohl vyrovnat se zklamáním a utopil se.

Hlavní myšlenka:

Pan Friedemann, který se uzavřel v mládí před láskou, poznává život až po mnoha letech a není schopen se vyrovnat se skutečností.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist