<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Thomas Mann
překlad: Jitka Fučíková

SMRT V BENÁTKÁCH
recenze, ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Na pozadí poněkud záhadné cesty do Benátek se odehrává tragický příběh spisovatele a moralistického pedanta Gustava von Aschenbacha, postupně zabředávajícího do ničivého víru smyslové vášně.

Hlavní postavy:

Gustav von Aschenbach - starší spisovatel, samotář

Tadzio - mladý polský chlapec

Stručný obsah:

Gustav von Aschenbach žije osamotě a neustále pracuje. Rozhodne se, že na chvíli odcestuje do Benátek. Tam poznává mladého polského chlapce Tadzia a probouzí se v něm nevídané city. Aschenbach chlapce obdivuje, chlapec je pro něj ideálem krásy a lásky. Spisovatel s Tadziem nemluví, jenom ho pozoruje. Aschenbach se náhle rozhodne odjet z Benátek, ale jeho záměr mu překazí nedorozumění s kufry, proto v Benátkách zůstává. Spisovatel se stává závislým na mladém chlapci. V Benátkách vypukne cholera, kterou se město snaží zatajovat, aby nepřišlo o turisty. Aschenbach ví o nemoci, ale nedokáže odjet, protože chce být v přítomnosti Tadzia. Polská rodina nakonec odjíždí a Aschenbach umírá.

Hlavní myšlenka:

Spisovatel byl velmi úspěšný, ale žil svým duchovním životem a zapomněl, co to je opravdový život. Opravdovému životu se ale nedokázal ubránit, podlehl hlubokému citu, což mu způsobilo smrt.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist