Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

Guy de Maupassant


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Henri René Albert Guy de Maupassant - životopis

Henri René Albert Guy de Maupassant
[5.8.1850-6.7.1893]

Guy de Maupassant byl francouzský spisovatel, žurnalista a dramatik. Narodil se v rodině venkovské šlechty na zámku v Miromesnilu u Dieppe roku 1850. Jeho lotrinští předkové byli povýšeni za Marie Terezie do šlechtického stavu. Po rozvodu rodičů žil s matkou v rodné Normandii.

Guy de Maupassant studoval práva v Paříži, studium však přerušila prusko-francouzská válka, které se jako prostý voják přímo zúčastnil. Zachránil G. FlaubertaGustave Flaubert
[12.12.1821-8.5.1880]
, díky kterému později vyměnil bídné místo v ministerstvu námořnictví za lepší a nezávislejší místo v ministerstvu školství. Seznámil se s mnoha významnými francouzskými i cizími spisovateli, např. se ZolouÉmile Zola
[2.4.1840-29.9.1902]
nebo Turgeněvem.

Po mimořádném úspěchu protiválečné knihy Kulička   (1880) se Guy de Maupassant věnoval už jen literatuře a žurnalistice. Zbohatl, měl vlastní jachtu a velmi cestoval. V krátkém, ale velmi plodném tvůrčím období let 1880 – 1891 napsal přes tři sta povídek, šest románů, tři divadelní hry a tři cestopisy. Kromě toho také stovky studií, předmluv, novinových článků a kronik. Hutným výrazem, promyšlenou kompozicí a působivým stylem se Guy de Maupassant řadí k mistrům žánru. Mezi další jeho nejznámejší díla patří román Miláček  .

Koncem 80. let u de Maupassanta (navzdory výborné fyzické kondici i aktivnímu sportování) vypukla duševní choroba, kterou zdědil po matce. Po pokusu o sebevraždu (1892) se ocitl v ústavu pro duševně choré v Passy u Paříže, kde o rok později na progresivní paralýzu umírá. Příznaky své choroby popsal v několika povídkách a navštěvoval přednášky slavného psychiatra Charcota.

Guy de Maupassant užíval pseudonymy Joseph Prunier, Guy de Valmont a Maufrigneuse.

Akce tohoto týdne:

Karel Václav Rais: balíček 15 elektronických knih (PDF+ePub)     za 521  208 Kč (-60%)

  
  

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2023 Johanesville

TOPlist