<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Karl May
překlad: O. Flögl

VINNETOU, RUDÝ GENTLEMAN
ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Víš, milý čtenáři, co znamená slovo greenhorn? Pro toho, koho bys tím slovem nazval, to je nejvýš neuctivé a ponižující označení.

Greenhorn je prostě zelenáč, člověk v zemi nový a nezkušený, který si musí dávat mimořádně dobrý pozor, aby nějakým nedopatřením někde nenarazil.

Greenhorn je člověk, kterého nenapadne vstát ze židle, když se chce posadit dáma; který pozdraví dřív pána domu, než složí poklonu jeho manželce a slečně dceři; který při nabíjení pušky strká náboje do hlavně obráceně…. Greenhorn si plete mývala s vačicí… Greenhorn považuje ťápoty krocana za stopu medvědí. Greenhorn se ostýchá položit si špinavé boty na klín svého spolucestujícího.

Greenhorn ze samé čistotnosti vláčí s sebou po prérii mycí houbu, velkou jako dvě hlavy a dobrých pět kilo mýdla…. Greenhorn rozdělává na Divokém západě tak velký táborový oheň, že šlehá až do korun stromů, a potom se diví, jak ho mohli Indiáni objevit a oddělat. Zkrátka a dobře, greenhorn je prostě greenhorn – a takový zelenáč jsem tenkrát byl i já.

(str. 7)

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist