<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Karl May

POUŠTÍ
(Ve stínu padišáha I)

kompletní kniha, e-book

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě


Stáhnout tuto knihu v PDF, ePub a MOBI
<   2   >

 

2 JÍZDA SMRTI

Sahara je velká, stále ještě nerozluštěná hádanka. Už Virlet d‘Aoust v roce 1845 vytvořil plán, jak proměnit část pouště v moře a přilehlé oblasti v úrodnou zemi, a tím přiblížit i obyvatele těchto končin pokroku civilizace. Lze-li však tento podnik provést a může-li být korunován úspěchem, o tom by se daly vést dlouhé spory.

Při úpatí jižního svahu Džebel Avrásu a východního pokračování tohoto horského masívu, to jest Drá el Havá, Džebel Tarfáví, Džebel Sittúna a Džebel Hadífa, táhne se nepřehledná, tu a tam lehce zvlněná rovina, která je v nejhlubších místech pokryta solnými škraloupy a zvětralými pozůstatky někdejších rozsáhlých vnitrozemských moří. V alžírské části se jim říká šot, v tuniské části se jmenují sabha nebo sebcha. Hranici tohoto zvláštního území tvoří na západě výběžky vrchoviny Baní-Msáb, na východě úžina Gábis a na jihu duny Súf a Nifsavá spolu s rozlehlým pásmem Džebel Tebaga. Tato nížina je snad onen záliv Triton, o němž podává zprávu už Herodot, otec dějepisců.

Krom spousty menších bažin, které jsou v létě vyschlé, vytvářejí toto území tři větší solná jezera, a to — od západu k východu — Šot Melrir, Rarsa a Džeríd, z nichž poslední bývá označováno i jako El Kebír, to jest Veliké. Tyto tři kotliny tvoří pásmo, jehož západní polovina leží hlouběji nežli Středozemní moře u Gábisu v době odlivu.

Proláklé šoty jsou dnes z větší části zaváty pískem a jenom uprostřed jednotlivých prohlubenin se uchovalo dosti značné množství vody. Arabští spisovatelé a cestovatelé je přirovnávají tu ke kafrovému koberci nebo křišťálové přikrývce, tu zase k stříbrnému podnosu nebo povrchu roztaveného kovu. Tento vzhled propůjčuje šotům solný škraloup, kterým jsou pokryty a jehož tloušťka je velice různá, takže kolísá mezi deseti a nejvýše dvaceti centimetry. Jenom na některých místech na ně lze vstoupit, aniž se člověk vydává v nebezpečí života. Běda tomu, kdo uhne třebas o píď z úzké stezky! Škraloup povolí a propast okamžitě pohltí svou oběť. A hned nad hlavou zmizelého se povrch znovu uzavře. Úzké stezky, vedoucí přes šoty, jsou zejména v období dešťů neobyčejně nebezpečné, protože déšť omyje a obnaží škraloup, pokrytý létavým pískem.

Voda šotu je zelená, hustá a mnohem slanější nežli mořská. Pokus změřit hloubku propasti pod sebou by pro pohyblivý terén nevedl k žádnému výsledku, ale dá se předpokládat, že žádná ze solných bažin není hlubší nežli padesát metrů. Podstatu nebezpečí při prolomení solné pokrývky tvoří tekoucí, pohyblivý písek, který plave pod jasně zelenou vrstvou vody a je výsledkem tisícileté práce samumu, který žene pouštní písek do vody.

Už nejstarší arabští badatelé, jako Ibn Džubajr, Ibn Battúta, El Bekrí, El Istachrí a Ibn al Vardí se zcela shodují ve svém soudu o nebezpečnosti těchto šotů. Džeríd už pohltil tisíce velbloudů i lidí, kteří beze stopy zmizeli v jeho hlubinách. V roce 1826 se musela přes šot vydat karavana, kterou tvořilo více než tisíc velbloudů, obtížených nákladem. (...)

(......)


Stáhnout kompletní knihu v PDF, ePub a MOBI

 

<   2   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist