<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Karl May

ČERNÉ OKO
kompletní kniha, e-book

 

 

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .


Stáhnout tuto knihu v PDF a ePub
    1   >

 

Rio San Carlos v Arizoně má dva prameny, z nichž jeden vyvěrá na Sierra Blanca, druhý v Mogollonském pohoří. Vystoupí-li člověk na toto pohoří, dostává se postupně z hlubokého kaňonu, na jehož výšinách není vidět ani stromu, ani keře, ani stébla trávy, na Montana de la Fuenta a posléze na místo, kde voda prosakuje ze skalisk. Tam ční do vzduchu ojedinělé tři smrky. Za nimi končí srázně, skoro strmě dolů výšina, jejíž okraj byl dříve porostlý stromy stejného druhu jako ony tři velké smrky. Sráz ústí do úzkého, ale tím hlubšího kaňonu, který se dříve jmenoval jinak, ale teď jej nazývají Canon de los Cotchisos.

Kráčí-li člověk po kamenech, vyčnívajících z vody, kupředu až k okraji kaňonu, naskytne se posléze oku pohled, který vzbuzuje domněnku, že tu třeba hledat dějiště strašlivé události. Oko zahlédne čtyřhrannou plošinu, vpředu úplně ohraničenou zmíněným kaňonem a zprava a zleva podobně příčně se rozvírajícími postranními propastmi. Vzadu, na čtvrté straně, ční neschůdná skalní stěna, z níž tekou četné úzké pruhy vody. Jmenuje se nyní v jazyku Apačů Selkhitse, a španělsky mluvící obyvatelé v Arizoně ji nazývají Pena del Asesinato. Obě jména mají tentýž význam: "Vražedná skála."

Tato malá, čtyrhranná náhorní plošina je tak dokonale odříznuta od okolního světa, že by bylo možné soudit, že se na ní nikdy nedostal živý tvor, nebo že by vůbec kdy tam někdo mohl bydlet. A přece tu lze vidět stopy, jež ukazují, že ještě nedávno tu sídlili lidé a že jich muselo být mnoho. Je vidět, že živen zmíněnými vodními pruhy tu stál naproti les, který je nyní spálen. Zuhelnatělé pařezy jsou toho svědky. Mezi nimi leží zčernalé trosky lehkých stanových chat a zbytky polospálených zvířecích i lidských kostí. Co se tu stalo? Jak se změnilo toto kdysi tak oživené místo v pole smrti? - - -

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist