Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Ed McBain


[životopis] [dílo] [odkazy

 

Ed McBain - životopis

Ed McBain
[15.10.1926-6.7.2005]
Ed McBain - fotografie
[1] [2] [3]

Ed McBain (pravým jménem Evan Hunter a rodným jménem Salvatore Lombino) byl významným americkým spisovatelem především detektivních románů a scénáristou. Narodil se roku 1926 v New Yorku na Manhattanu, ale od dvanácti let žil v Bronxu. Základní a střední školu vychodil v New Yorku, poté byl roku 1944 odvelen k námořnictvu. Po návratu o dva roky později nastoupil na newyorské Hutton College, kde získal titul bakaláře. Z dob studií pochází první McBainovy literární pokusy. Po odchodu z university však nejprve vystřídal několik zaměstnání než skončil v literární agentuře, kde se postupně dostal k psaní na plný úvazek.

Ed McBain se oženil ještě v posledním ročníku na universitě. Žil se svou rodinou (manželkou Anitou a třemi syny) na Long Islandu. Zemřel roku 2005 ve Westonu (Connecticut).

McBainovy detektivní romány začaly vycházet zhruba v polovině padesátých let. Svá díla psal McBain pod řadou dalších pseudonymů (např. Hunt Collins, Ezra Hannon, Richard Marsten, John Abbot, Curt Cannon). „Serióznější“ výtvory zpravidla pod jménem Evan Hunter, které později přijal oficálně za vlastní. První uznání si McBain vydobyl románem Džungle před tabulí (The Blackboard Jungle) z prostředí americké střední školy, který se stal bestsellerem a vyvolal bouřlivou společenskou reakci. Dalších 15 společensko-kritických románů z amerického života následovalo, např. Papírový drak (The Paper Dragon), Mladí divoši (The Young Savages) nebo Já na bráchu (Buddwing). McBain napsal též scénář k filmu Alfreda Hitchcocka Ptáci (The Birds).

Do paměti čtenářů se však nejvíce zapsal (právě pod pseudonymem Ed McBain) jako stvořitel kriminálního cyklu 87. revír, v jehož pětapadesáti detektivních románech zachycuje příběhy policisty Steva Carelly a jeho kolegů z fiktivního amerického velkoměsta Isoly, nápadně se podobajícího autorovu rodnému New Yorku. Také McBainovy detektivky s hlavním hrdinou advokátem Matthew Hopem se dočkaly značného čtenářského uznání. McBainovy detektivky vynikají faktografickým realismem, vypravěčskou lehkostí a pozorovatelským talentem s nimiž autor vykresluje množství figurek svého velkoměstského panoptika. Některé jeho romány byly použity jako předlohy detektivních seriálů (např. Colombo).

Ed McBain je pokládán za jednoho z nejvýraznějších a nejoriginálnějších představitelů současné světové detektivky. V roce 1998 byl McBain prvním Američanem, který obdržel Diamantovou dýku, nejvyšší ocenění které uděluje britská asociace spisovatelů kriminálních příběhů (British Crime Writers Association). Je také držitelem hlavní ceny sdružení Mystery Writers of America.

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist