<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Stephenie Meyerová

HOSTITEL
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Recenze

Netradiční variace na téma rozdvojené osobnosti, příběh o vytrvalosti lásky a samotné podstatě toho, co dělá člověka člověkem.

Hlavní postavy

Poutnice - duše, která se dostane do těla člověka; spolu s Melanie se zamiluje do Jareda, ale zároveň i do Iana; jako duše je schopna se obětovat pro dobro ostatních

Melanie - miluje Jareda a svého bratra Jamieho, ze začátku nenávidí Melanii, ale nakonec se s ní dokáže usmířit

Jeb - podivín, jemuž ale patří "dům", ve kterém se vzbouřenci ukrývají; dokáže si prosadit svá pravidla i zákony; zvědavý

Jared - miluje Melanie, ale ne Poutnici v těle Melanii; trpí předsudky vůči duším

Ian - miluje Melanii, dokáže jí porozumět; obětavý, připomíná duši, avšak je schopen násilí; bratr Kyla

Jamie - má rád svoji sestru Melanii, ale zároveň i Poutnici v jejím těle

Kyle - nesnáší duše, je schopen je zabíjet; bratr Iana

Stručný děj

Děj tohoto románu je zasazen na planetu Zemi, kterou ale neobývá většina lidí, jak tomu bylo kdysi. Došlo k invazi duší, jež na lidech parazitují. Duše (tvarem připomínají stonožky) jsou do lidí implantovány a žijí namísto nich. Duše nejsou schopny násilí, chovají se velmi příjemně - tedy až na to vymítání lidí, po kterých neustále pátrají a které zabíjejí.

Melanie spolu se svým partnerem Jaredem a bratrem Jamiem přežívají. Ale Melanie je nakonec chycena a je do ní implantována duše se jménem Poutnice (procestovala už osm světů). Jenže Poutnice není jediná, kdo v těle je. Melanie se svého těla nehodlá vzdát, a tak Poutnice dokáže slyšet její myšlenky. Avšak je to právě Poutnice, kdo ovládá tělo. Ta je faktem, že slyší myšlenky svého hostitele, velmi znepokojena, rozhodne se tedy vydat za svým Léčitelem, aby jí nějak poradil, bohužel se o tom dozví její Hledačka, která vyhledává další přeživší lidi. Hledačka je svými dotazy velmi nepříjemná, ale za Léčitelem se rozhodne vydat spolu s Poutnicí. Ta se na rozdíl od Hledačky rozhodne použít auto namísto letadla.

Při cestě jsou to právě myšlenky, které Melanii zachrání od téměř jisté smrti v podání zničení jejího těla. Ve svých myšlenkách totiž neustále myslí na svoji lásku k Jaredovi a Jamiemu. Poutnice se těmto pocitům neubrání a Jareda začíná také milovat. Rozhodne se je vyhledat, ale cesta je těžká. Melaniin strýček Jeb jí kdysi ukázal nějaké čáry, jež by měly vést k úkrytu. Poutnice zjistí, že se jedná o obrysy hor, ale ani s dobrou fyzičkou Melaniina těla cestu nedokáže ujít. Vyčerpáním usíná, ale naštěstí je nalezena právě strýčkem Jebem, jenž ji zavede k sobě do úkrytu, který se nachází v podzemních jeskyních. Zde se Poutnice setká s dalšími uprchlíky, kterých je celkem přes třicet. Velkou radost jí způsobí i přítomnost Jareda a Jamieho.

Jenže v jeskyních není vůbec vítána. Většina lidí ji nenávidí, dokonce i Jared, který se k ní nehlásí. Poutnice jim raději ani neřekne, že Melanie v jejím těle ještě žije, protože by to zcela jistě brali jako lež na jejich oklamání. Mezitím už s Melanií ve svém těle vychází a normálně se spolu v myšlenkách baví.

Jediným jejím ochráncem se stane Jeb, jenž se o ni zajímá. Sama začne v jeskyních pomáhat a dokonce začne vyprávět příběhy o životě duší, díky nimž si získá i přátele Iana, Trudy, Waltera a další. Příběhy se ale nezbaví nepřátel v čele s Ianovým bratrem Kylem, který se ji dokonce pokusí zabít.

Jared se sice chová jako idiot, když se k Poutnici nehlásí, ale Jamie ji přijme za svou, velmi se skamarádí a Poutnice mu téměř nahradí Melanii.

Po čase stráveném v jeskyni dojde ke sporu mezi Ianem a Jaredem. Ian se totiž do Poutnice zamiluje, ale to nedokáže přenést přes srdce Jared, protože Poutnice je donucena přiznat, že Melanie ještě v jejím těle žije. Poutnice uznává, že miluje Iana, ale tělo - Melanie - miluje Jareda.

Životem s lidmi si uvědomí, že se chová sama jako zločinec, když vězní Melanii, jež si musí ve svém vlastním těle připadat jako cizinec. Domluví se tedy s Jebovým doktorem Eustacem na dohodě. Za předpokladu, že mu Poutnice ukáže jak vyjmout duši, aniž by bylo zabito tělo, ji doktor vyjme z těla a potom ji normálně pohřbí, protože už nechce dál parazitovat.

Poutnice se rozloučí, ale nikomu neřekne, že už nikam neodletí. Naučí doktora jak vyjmout duši a sama je nakonec vyjmuta v očekávání smrti, které se ale vůbec nebojí, protože si uvědomuje, že tohle byl nejkrásnější život, jaký kdy žila. Uvědomí si, že lidé nejsou tak špatní, jak si duše myslely. Láska a naděje ji připravily na smrt, která se nezadržitelně blíží...

Ale namísto smrti přichází další život. Poutnice se probouzí na lehátku u doktora. Ale už není v těle Melanie, nachází se v dočista jiném. Po probuzení vedle sebe uvidí Melanii, zpět ve svém těle. Spatří i Iana a Jareda, Jamieho, Jeba i doktora, který porušil svůj slib ji zabít, ale zároveň jí udělal neskutečnou radost.

Poutnice se tak vrací na Zem v těle jiné duše, která byla vyjmuta a poslána na jinou planetu. A v těle je sama, žádné myšlenky ji už neruší. Na konci celého příběhu poznávají další skupinku vzbouřenců, mezi kterými je také jedna duše, jež se přidala k lidem. Společně si uvědomují, že Lidstvo má ještě naději.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist