<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Moliére

ZDRAVÝ NEMOCNÝ
recenze, ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Recenze

Francouzská komedie – balet o 3 dějstvích z roku 1673. Tento žánr se uplatňuje zejména v přestávkách, prologu a epilogu a má význam pro historické začlenění dramatu. V době panování Ludvíka XIV. byl tento žánr velmi oblíben pro dvorní slavnosti, král velmi rád a dobře tančil a Moliére byl ředitelem divadelní společnosti, která byla organizátorem dvorských slavností.

Moliére vytvořil hru již na konci svých sil, v době, kdy umíral na tuberkulózu, ztratil dlouholetou družku Madeleine Béjartovou, ztratil postavení u dvora. Jeho místo zaujal jeho bývalý spolupracovník – hudební skladatel Lully. Hudbu ke Zdravému nemocnému také nenapsal Lully, ale Charpentier. Při jedné z repríz hry Moliére, který hrál Arganta, zemřel na jevišti dne 17. února 1673. O životě Moliéra a skladatele Lullyho je i film Král tančí.

Drama z lékařského prostředí bylo v té době velmi oblíbené, Moliére se vypořádal ale i s jazykovou podobou jmen: Argan – připomíná zvukově argenty – peníze, měl ukázat na člověka majícího rád peníze, lékař Diafoirus – diaoirus = průjem, lékař Purgon – purgon = projímadlo, Fleurant = čmuchal, notáč Bennefoi = šejdíř, Beline = podvodnice. Tímto jazykovým zpodobněním charakterizuje jednotlivé postavy.

Ústřední postavou hry je Argan – hypochondr, který tyranizuje svoji rodinu přehnanou péčí o své zdraví, aniž by si připouštěl, že se stává loutkou v rukou lékařů, lékárníků a dalších šarlatánů, kteří z něho mají docela prosperující živnost. Argan je přesvědčen, že za své peníze může mít všechno - krásnou a věrnou ženu Belinu, své zdraví a lékaře vždy po ruce. Aby co nejvíc ušetřil, chce Argan provdat svou dceru Angeliku za Tomáše Diafoira, synovce svého lékaře Purgona. Ta ale miluje Kleanta, který do domu dochází převlečen za učitele hudby. Angelika si neví rady, nechce si vzít Diafoira a prosí o pomoc komornou Toničku. Ta je vychytralá a ví si za každé situace rady. Toničce pomáhá bratr Argana – Berald, který ho chce vyléčit z jeho přehnané péče o vlastní zdraví. Na druhé straně chytrá a mladá Belina podporuje manželovu péči o jeho zdraví, vštěpuje mu, že brzy zemře a chce, aby sepsal závěť v její prospěch. S Angelikou nepočítá, protože tu chce zaopatřit tak, aby ji otec provdal nebo dal do kláštera. A tak by se zbavila obou.

Komorná Tonička se převlékne za lékaře a sama ordinuje Arganovi léky. Pomáhá jí vlastní rozum i bratr Berald. Tato pomoc by však nebyla nic platná, pokud by se Argan sám nepřesvědčil o skutečné povaze manželky Beliny. Na radu komorné a bratra dělá mrtvého. Belina se veselí, že se starého dědka konečně zbavila a dcera ho oplakává. To přesvědčí Argana o úmyslech manželky zbavit se Angeliky a svolí k jejímu sňatku s Kleantem za podmínek, že Kleant vystuduje medicínu a stane se jeho lékařem.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist