<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Moliére

TARTUFFE
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -50% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

    1   >

 

Recenze

Do rodiny měšťana Orgona přišel nuzný chudák Tartuffe, který si pána získal svou zbožností. Ve skutečnosti je to podvodník, jenž usiluje o jeho majetek. Marně se rodina od začátku snaží otevřít Orgonovi oči, aby viděl, že za pánbíčkařením se skrývá vypočítavost. Díky konfliktům v rodině se tak zbaví zbrklého Denise, jenž otci řekl o hostově snaze získat paní Elméru, je mu přislíbena Orgonova dcera Mariana, která je však zasnoubená s Valerou. Hloupý Orgon se tak rozzuří kvůli své dceři, že přepíše celý majetek na Tartuffa.

Aby paní svého muže přesvědčila o hostově proradnosti, schová jej pod stůl a do pokoje pozve samotného Tartuffa, jemuž vyzná lásku. Ten brzy začne přitakávat, pomlouvat Orgona a dotírat na Elméru. Konečně pán domu pozná, že pochybil a nemilého návštěvníka vyžene.

To ale ještě není konec, protože se své zaslepenosti vše přepsal na podvodníka, tudíž mu má být zabaven všechen majetek a navíc mu Tartuffe odcizil truhlu s dopisy, které si tu schoval nepřítel krále. Hroznou situaci dovede ke spravedlivému konci teprve zásah vyšší moci - panovníka, který nechá zločince zavřít a odpustí Orgonovi i jeho provinění s truhlou.

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist