<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Moliére

SKAPINOVA ŠIBALSTVÍ
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -50% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

    1    

 

Recenze

Dva kamarádi se zamilovali v nepřítomnosti otců do dvou dívek. Syn Arganův Oktáv do krásné Hyacinty a syn Gerontův Leandr do cigánky Zerbinetty. Problémem je, že Oktáv se již se svou láskou oženil, ale jeho otec nic netušíc mu domluvil sňatek s dcerou svého přítele (Geronta), kterou Oktáv nikdy neviděl. Do věci se vloží Leandrův sluha Scapino, šibal, jenž se nejdříve snaží pomoci Oktávovi, ale omylem prozradí na svého pána jeho poměr s cikánkou. Aby si oba kamarády naklonil zpět, vymyslí plán, jak z obou otců dostat potřebné peníze na útěk mladého manželského páru a vykoupení Zerbinetty.

Argantovi namluví, že sňatek je možné zrušit pouze pokud dá 200 pistolí bratrovi nevěsty, z něhož se vyklubal krvelačný rváč. Z Geronta mu dalo mnohem více námahy dostat 500 tolarů, i když mu namluvil, že jeho syna unesla turecká loď, a proto za něj musí dát tyto peníze. Protože bylo tak obtížné dostat z Geronta i halíř na vlastního syna, rozhodl se Scapino maličko pomstít. Namluvil muži, že jej chtějí zmlátit místo Oktáva, a pak jej ukryl do pytle, do něhož sám tloukl s kvílením, jako by jej bili. Ale stařec nebyl zas tak hloupý a brzy na to přišel. Nakonec se ještě celou lest dozvěděl od samotné Zerbinetty, která jej považovala za někoho jiného.

Když se potom na scéně objevila Norina, chůva Hyacinty, vyšlo najevo, že Geront je současně otcem Leandra i Hyacinty, protože vedl dvojí život se dvěma rodinami pod dvojím jménem. A po vykoupení Zerbinetty od jejích pěstounů je odhalen i její původ. Jako malou ji unesli z domu Arganta, takže ji k rodině vlastně poutal pouze malý náramek, který měla u sebe. Nakonec jsou všichni spokojení, protože mladý manželský pár se vzal podle přání rodičů, byla nalezena ztracená dcera a i Scapino hrající si na umírajícího dostane od všech odpuštění za svá šibalství.

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist