<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Alberto Moravia

POHRDÁNÍ
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Pohrdání je román z prostředí italské inteligence, realisticky zobrazující sociální problémy padesátých let. Hlavním hrdinou je scénárista Riccardo, potýkající se na jedné straně s náhlou manželskou krizí a na straně druhé s problémy své umělecké práce. Riccardo přijímá, navzdory svému přesvědčení a touze věnovat se psaní dramat, lépe placenou práci scénáristy, protože chce manželce Emilii splnit sen a pořídit jí vlastní domácnost. Začíná pracovat u režiséra Battisty. Od chvíle, co práci přijal, však začne pociťovat zpočátku mírně, postupně čím dál silněji odcizení své ženy, které postupem času z její strany přerůstá v hluboké pohrdání, které si Riccardo nedokáže vysvětlit. Zároveň ho vyčerpává nekonečná, úmorná, řemeslná práce, v níž je nucen bojovat za falšování klasických uměleckých odkazů a která má se skutečným uměním po kterém touží pramálo společného.

Po dokončení práce na prvním scénáři přijímá Riccardo další nabídku, která se týká filmového zpracování Homérovy Odyssey. Za tím účelem odjíždí Riccardo s Emilií a nepříliš sympatickým německým scénáristou Rheingoldem do Battistovy vily na ostrově Capri. Zde se potýká s Rheingoldovými i Battistovými rozdílnými názory na výklad tohoto díla. Zatímco Battista má podle vzoru amerických režisérů v úmyslu vytvořit film výpravný a slušně vydělávající a Rheingold si představuje film psychologický, ovlivněný Freudovými teoriemi, Riccardo chce zachovat uměleckou podstatu Odyssey.

Rheingoldův výklad vztahů mezi Odysseem a Penelopou nápadně připomíná vztah mezi Riccardem a Emilií, který se zdá rozřešen, když Riccardo přistihne Emilii s Battistou. Emilie však přes svou zradu nepřestává Riccardem pohrdat a Riccardo nepřestává vyžadovat vysvětlení.

Protože Riccardo není schopen shodnout se s Rheingoldem na společném výkladu Odyssey, nakonec práci odmítá a žádá Emilii, aby se s ním vrátila zpátky do Říma. Emilie však odmítá a odjíždí s Battistou.

Mezitím Riccardo na projížďce na moři podléhá halucinaci o usmíření.

Když se vrací do vily, zjišťuje, že Emilia cestou do Říma v Battistově autě zemřela...

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist