Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Alberto Moravia


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Alberto Moravia - životopis

Alberto Moravia
[28.11.1907-26.09.1990]
Alberto Moravia - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5] [6]

Italský novinář, prozaik a dramatik, vlastním jménem Alberto Pincherle, se narodil v Římě roku 1907 do zámožné židovské rodiny benátského architekta a malíře. V devíti letech těžce onemocněl kostní tuberkolózou a dlouhá léta se léčil v Alpách. Nemoc a izolace s ní spojená v něm vyvolaly pocit osamění a nedostatku kontaktu s okolním světem, což se promítá i v Moraviově díle. Vzdělání Moraviovi zajišťovali soukromí učitelé. Malý Alberto už tehdy vynikal ve čtení a psaní. Jako spisovatel sám sebe označoval za kritického realistu, což zdůvodňoval svým zájmem o sociální tematiku.

Alberto Moravia ve třicátých letech jako spisovatel vzdoroval fašistické cenzuře. Problémy měl také se svým původem, jelikož židové měli za války omezené publikační možnosti. Moravia se musel často skrývat. V poválečném období se Moravia dostal do sporu s církví, které se nelíbily jeho názory. Dočkal se však i slávy a řada jeho románů byla zfilmována.

Od roku 1958 do roku 1970 hodně cestoval, navštívil Anglii, Francii, USA, Mexiko, Čínu, ve třicátých letech navštívil i SSSR. Přes své ne zcela konvenční názory byl Moravia v letech 1959-1962 předsedou Mezinárodního PEN klubu.

Moravia se ve svých dílech zabýval úpadkem rodiny, motivy odcizení a krachem lidských vztahů. Jeho nejtypičtějším tématem je nuda a její vliv na člověka. Později se zabýval také antifašistickou tematikou. Postupem času se Moravia dostával stále více k sexuální tematice, na jeho díle je patrné ovlivnění neorealismem a surrealismem a S. Freudem, tento trend se projevoval už v předválečných dílech, ale plně toto téma rozvinul až na sklonku svého života. V těchto dílech se pro něho sex stal základním momentem lidského života, díla jsou proto eroticky velmi otevřená.

Alberto Moravia zemřel v Římě v roce 1990.

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist