Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -50% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

David Morrell


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

David Morrell - životopis

David Morrell
[24.4.1943]
David Morrell - fotografie
[1] [2] [3]

David Morrell, jeden z nejslavnějších romanopisců, se narodil roku 1943 v Kitchener, v Kanadském Ontariu.

Dětství neměl Morrell příliš šťastné. Jeho otec zemřel krátce po chlapcově narození, zahynul ve II. světové válce. O dítě se starala jen matka, která nezvládala výchovu a současně zaměstnání a tak byl malý David umístěn do penzionu. Dospívání bylo poznamenané nejistotou a určitým strádáním, toužil po rodičích, chyběl mu zejména otec.

Hledání otce je okázale patrné v později vydané Morrellově knize Bratrstvo růže, která pojednává o sirotcích, ze kterých se stanou agenti tajné organizace. V čase vzniku tohoto díla byl David Morrell profesorem Americké literatury na universitě ve státě Lowa. Silnou hořkost života a krutou beznaděj Morrell prožívá, když mu umírá jeho teprve patnáctiletý syn Matthew na nevyléčitelnou rakovinu kostní dřeně. Beznaděj a marnost života jsou patrné v dílech Fireflies a Ze zoufalství. Životní změna, přestěhování do hor a do mystického místa Santa Fé v Novém Mexiku, ovlivňují Morrellovu tvorbu a vzniká román Osudný portrét.

K tomu aby se jeho díla co nejvíce přiblížila realitě, podstoupil David Morrell mnoho kurzů. Absolvoval speciální výcvik National Outdoor Leadership, zaměřený na přežití člověka v divočině. Rovněž se zúčastnil akademie G. Gordona Liddyho, zde prodělal přípravu pro zaměstnání v bezpečnotních agenturách a dokonce i detektivních kanceláří. Zkušenosti, které získal během speciálních výcviků, se staly inspirací při psaní knih.

V Morrellově detektivní tvorbě většinou vystupuje agent, nebo nějaký expert, který se náhle ocitne v nebezpečí a je donucen bojovat všemi prostředky o svůj život. Napětí a skvělé čtení rozhodně tyhle knihy nepostrádají. Díla Davida Morrella se brzy stala bestsellery a byla přeložena minimálně do dvaadvaceti světových jazyků. Některá se stala i předlohou pro filmy či televizní seriály.

Jedna z Morrellových prvních knih Rambo: První krev se dočkala i filmového zpracování, i když v poněkud upravené verzi, film Rambo se Sylvesterem Stallonem v hlavní roli byl velmi úspěšný. Vznikly i další dva díly Rambo II - Rozkaz a Rambo III - Pro přítele. Mezi Morrellovy nejlepší knihy pak patří román Bez slitování.

V současné době žije David Morrell v Santa Fé v Novém Mexiku.

Akce tohoto týdne:

Karel Havlíček Borovský: balíček 4 elektronických knih (PDF+ePub)     za 124  81 Kč (-35%)

  
  

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2023 Johanesville

TOPlist