<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

David Morrell

RAMBO: PRVNÍ KREV
recenze, ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Stručný děj

Rambo je muž neobyčejně tvrdý, chytrý a nezranitelný. Má armádní výcvik nejtvrdšího ražení a jde z nebezpečí do nebezpečí. Příběh se odehrává ve Vietnamu a byl zfilmován.

Úvod

Období po vietnamské válce. Rambo je představitelem válečných veteránů, kteří sice přežili válku, ale v protiválečně naladěné společnosti si pak neuměli poradit. Proto utíká do toho, co zná nejlépe - partyzánského boje.

1. část

Rambo stál u benzínové pumpy a pokoušel se stopovat. Jediný, kdo mu ale zastavil, byl policejní kapitán Teasle. Ten ho odveze pryč z města a dá mu najevo, že by se raději neměl vracet. Rambo však doporučení ignoruje a jde zpátky. Teasle ho opět odveze za město. Rambo přemítá, jestli opravdu zmizet, ale pak se rozhodne pro akci a vrací se podruhé.

Teasle ho už očekává a rovnou ho odveze na policejní stanici, kde je odsouzen za tuláctví a odpor při zatýkání k pětatřiceti dnům vězení. Teasle odvede Ramba dolů k celám a prohlédne ho, jestli nemá nějakou zbraň, potom mu poručí, aby se osprchoval a Rambo během toho úkonu vzpomíná, jak ho zajali a mučili během války ve Vietnamu.

Problém nastane, když chtějí Ramba ostříhat a oholit. Břitva v něm vyvolá panický strach, vytrhne ji policistovi a rozpáře ho s ní. Pak nahý uteče ze stanice jenom s ukradeným revolverem.

Teasle dává dohromady tým, se kterým chce Ramba pronásledovat. Zavolá taky Orvalovi - staršímu muži, který nahradil otce, když ho nešťastnou náhodou zastřelil kolega na lovu - aby přivedl svoje stopovací psy.

2. část

Oddíl policistů vyráží do hor za Rambem. Ten mezitím potká lovce kožešin se synem a ti mu na jeho naléhání dají šaty, trochu jídla a pušku.

Policisté jsou mu na stopě a protože Rambo nezná kraj tak dobře, vleze v podstatě do slepé uličky na skalním útesu. Zkusí slézt druhou stranou, ale přiletí helikoptéra a muž vedle pilota po něm začne střílet. Rambo seskočí do koruny vysoké jedle a odtamtud muže zastřelí. Pilot sám zpanikaří a i se strojem naletí do skalní stěny. Rambo si však skokem na strom poláme žebra.

Policisté mezitím vyšplhají na skálu a ani je nenapadne se krýt. Rambo jim zezdola postřílí psy, jeden policista spadne ve strachu z útesu a Orval je těžce raněn další kulkou. Muži se neodvažují ze skály utéct, protože je Rambo má na mušce. Přijde obrovská bouře a raněného Orvala spláchne proud vody dolů ze skály.

Během bouřky se policisté pokusí uniknout a rozdělí se. Rambo je všechny pozabíjí, až na Teasla, který mu unikne.

3. část

Teasle povolá národní gardu a další posily, aby na druhý den začali pátrat po Rambovi ve velkém. Je ale na smrt vyčerpaný, a tak velení (alespoň oficiálně) přebírá policista Kern. Rovněž dorazí Sam Trautman, který kdysi řídil výcvik Ramba a ostatních profesionálů.

Rambo se schovává v jeskyni a trpí horečkou, zlomená žebra ho krutě trýzní. Rozhoduje se, že tam ještě nějakou chvíli přečká a zkusí nabrat trochu sil.

Trautman vysvětluje Teaslovi, že Rambovi unikl jenom díky svému panickému běhu. Rambo, který věděl, že Teasle bojoval v Koreji a získal za to ocenění, ho považoval za stejného profesionála jako sebe, a proto ho honil jenom opatrně.

Rambo se schová na břehu potoka, dokud ho nemine první rojnice policistů, pak ale narazí na dva civilisty - ti ho prozradí výstřely, a tak musí zpět do hor. Uteče do starého dolu, ale garda odpálí vchod a uvězní ho za hromadou suti. Už se chce vzdát a skončit to, ale pak si všimne průvanu a rozhodne se, že ještě zkusí najít cestu ven.

Teasle se předávkuje prášky, které mu doktor dal na utlumení bolesti a ztratí vědomí. Rambo mezitím skutečně najde cestu ven. Pak zamíří dolů do města. Teasle se probere ve své kanceláři, kam ho dopravili a nějak ví, že Rambo je blízko. Proto na něj vyrazí číhat.

Rambo zapaluje benzínky, aby Teasla zmátl, ale ten si na něj počká a postřelí ho, když jede v ukradeném policejním vozu. Rambo vyhodí do povětří ještě policejní stanici, pak po sobě s Teaslem střílejí a oba jsou těžce zranění.

Rambo se schová na poli, ale policisté ho objeví. Teasle i přes svá zranění trvá na tom, že to musí skončit sám. Dopotácí se k Rambovi a ten ho ještě jednou střelí. Trautman sám pak trefí Ramba do hlavy. Rambo i Teasle umírají.

Alternativní konec

Po obrovském úspěchu filmu se autor rozhodl konec pozměnit, aby mohl pokračovat v psaní:

Trautman nedokáže zastřelit nejlepšího ze svých žáků a poté, co Teasle umírá, naloží Ramba, aby ho zachránil - vždyť by měl mít ještě nějakou budoucnost...

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist