<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

David Morrell
překlad: Václav Vanduch

DÁVNO ZTRACENÝ
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Stručný děj

Napínavý akční psychothriller ze současnosti odehrávající se v USA.

Architekt Brad Denning je úspěšný muž. Ke všemu se dopracoval sám svou vlastní dovedností a pílí. Dávno se vyrovnal s frustrací, kterou trpěl, když se mu v dětství, částečně i jeho vinou, ztratil mladší bratr. Vyrovnal se i s brzkou smrtí svých rodičů. Má vše, úspěšnou firmu, krásnou ženu, jedenáctiletého syna a teď dokonce i pořad v TV. Aby jeho štěstí bylo úplné, objeví se znenadání i jeho dávno pohřešovaný bratr. Brad tomu napřed nemůže uvěřit, ale nakonec je šťastný. Seznamuje bratra se svou rodinou a na oslavu shledání se všichni tři "chlapi" vydávají tábořit do hor. Právě, když se Brad kochá nádhernou vyhlídkou, shodí ho jeho bratr ze skály. Následně unese jeho syna a manželku. Brad se nezabije jen díky svému ruksaku, který se zachytí o výčnělek skály a zbrzdí jeho pád. Jeho šok je hrozný. Uvědomí policii. Oficiální vyšetřování skončí ve slepé uličce a Brad začíná po únosci pátrat sám. Snaží se vcítit do jeho osobnosti a myslet jako on. Jinou naději na nalezení své rodiny nevidí. Podaří se mu to?

 

Brad Denning žil jako malý se svými rodiči a bratrem Petrem ve Woodfordu, v malém městě na okraji Columbusu v Ohiu. Jednou šel Brad za svými kamarády na hřiště hrát baseball. Devítiletý Petr za ním přijel na svém kole. Samozřejmě že malého kluka na hřišti nechtěli. Brad bratrovi nařídil, aby odjel pryč. Když se Brad vrátil domů, Petr nikde. Začalo se po něm pátrat, ale chlapce už nikdo nenašel.

Po nějaké době se našla kostra malého chlapce, z čehož policie usoudila, že jde o Petrovy ostatky. Všichni tedy chlapce pokládali za mrtvého.

Nyní Brad Denning žil se svou milovanou ženou Kate a synem Jasonem v rodinném domě v Denveru, v Coloradu. Brad byl známým architektem, jenž vlastnil stavební firmu. Rodina žila celkem poklidným životem, což ovšem netrvalo dlouho.

Jednoho dne byl Brad díky svým stavbám pozván do jakéhosi pořadu. V rozhovoru se zmínil o svém bratrovi. Od té chvíle začaly Bradovi volat desítky mužů a tvrdili, že oni jsou jeho ztraceným bratrem. Brad samozřejmě nikomu nevěřil. Na ulici Brada zastavil muž, který také tvrdil, že je Bradův bratr. Brad mu ze začátku nevěřil, ale muž Bradovi vyprávěl takové věci, jaké mohl vědět jen Petr. Byl stoprocentně přesvědčený, že konečně našel svého pravého bratra.

Brad pozval Petra k sobě domů. Seznámil ho se svou rodinou a nabídl mu dočasné ubytování.

Petr všem vyprávěl, co se mu před mnoha lety přihodilo. Když ho Brad vyhodil ze hřiště, jel na svém kole domů. Cestou ho zastavilo auto, z něhož vylezli muž a žena. Ptali se ho, jestli věří v Boha a tvrdili, že Petra už jeho rodiče nechtějí. Potom ho naložili do auta a odvezli. Ve svém domě chlapce věznili a využívali. Petrovi se naštěstí podařilo v šestnácti letech uprchnout. Potloukal se kolem kostelů, kde mu lidé dávali jídlo. Několik lidí mu pomohlo. Díky nim se také naučil psát a číst. Jediné, co uměl dokonale, bylo odříkání celé bible nazpaměť. Později se živil prací na různých stavbách. Když viděl svého bratra v televizi, okamžitě se za ním vydal.

Bratři vzpomínali na léta, kdy je otec brával na výlety do hor. Jason o takový výlet projevil zájem. Všichni tři se dohodli, že příští den vyrazí.

Trojice naložila do kufru auta všechny potřebné věci a vyjeli. Když přijeli na místo, rozložili stan a šli se podívat kolem. Vyšplhali na okraj široké skalní plotny, odkud pozorovali krajinu. Jason si náhle potřeboval odskočit, a tak odběhl za blízký kámen. V tu chvíli Petr do Brada strčil.

Brad naštěstí pád přežil. Tělo měl celé polámané, ale kromě ošklivých odřenin se mu nic vážnějšího nestalo. Volal na Petra a Jasona, ale nikdo se neozval. Doufal, že se s nimi setká u auta.

Konečně se dostal na místo, kde před tím parkovalo jeho auta. Auto tu však nestálo. Nechtělo se mu věřit, že by ho Petr zradil.

Po několika dnech se dostal domů. V domě však kromě nepořádku, vybraných skříní a ukradených cenností nikoho nenašel. Nahlásil na policii zmizení své ženy a syna a Petra nahlásil jako potenciálního únosce. Jestli Petr opravdu unesl Bradovu rodinu, Brad věděl proč. Petr nemohl Bradovi zapomenout, jak ho tenkrát vyhodil ze hřiště a tím mu zničil celý život. Chtěl Brada odstranit a zaujmout jeho místo. Toužil být jako Brad.

Policie Bradovi ukázala fotku jakéhosi Lestera Danta. Muž na fotce však byl Petr. Policie se tedy domnívala, že se Petr buď vydává za druhého zločince, nebo naopak.

Brad se rozhodl vzít pátrání po svých milovaných do vlastních rukou. Trénoval, aby si zlepšil fyzičku a zaplatil si kurs střílení. Čas utíkal a Brad zjistil, že Kate s Jasonem jsou pryč už celý rok.

Brad se rozjel hledat svou rodinu. Snažil se přijít na nějaké další stopy, jež by ho přivedly k bratrovi. Nyní mu bylo jasné, že Lester a Petr jsou jedna a tatáž osoba. Zjistil to podle Petrových dentálních snímků. Zkusil myslet jako Petr. Udělal vše, co podle něho Petr udělal na útěku s jeho ženou a synem.

Brad se pomaličku dostával k Petrovi blíž. Dozvěděl se o rodině Dantových, kteří žili v Indianě. Jedna rodina Dantových byla velice pobožná. Manželé Eunice s Orvalem již pohřbili několik svých dětí. Eunice konečně porodila zdravého syna Lestera.

Brad se vydal na farmu Dantových. Frama před několika lety vyhořela. Zůstaly zde pouhé ruiny. Brad při svém bádání narazil na několik dětských rakví. Vlhká půda ho ale neudržela a muž se propadl. Místo, které mělo nejspíše sloužit jako sklep, bylo plné chřestýšů. Brad se nakonec dostal ven, aniž by ho některý z hadů kousl. Bradovi došlo, že prostor nesloužil jako sklep, nýbrž jako cela. Bylo mu však divné, že se na farmě vyskytovalo tolik hadů. Dospěl k názoru, že rodina používala hady k nějakým rituálům.

Brad dál pátral po Lesterově životě. V době, kdy farma Dantových vyhořela, se Lester jako jediný zachránil. Navštěvoval kostely, jelikož věděl, že se poblíž pokaždé najde nějaká důvěřivá duše, která mu pomůže. Lester zůstal u několika manželských párů. Vždy ale své zachránce oloupil a paní domu znásilnil. Brad se nakonec dostal až do svého rodného města, kde žila poslední Lesterova oběť. Důvěřivá žena už však dávno zemřela. Ještě před tím jí ale Lester donutil, aby svůj majetek odkázala jemu.

S Lesterem Dantonem to ve skutečnosti bylo tak, že zemřel krátce po svém narození. Petra Denninga unesli právě rodiče mrtvého Lestera. Celou dobu ho věznili v cele, kterou Brad důvěrně znal.

Brad se konečně nacházel před domem, kde Lester věznil Kate a Jasona. Dlouhou chvíli pozoroval dům, přičemž párkrát spatřil tvář svého bratra. Čekal na šanci vniknout do domu.

K Bradově štěstí Lester opustil dům. Brad se snažil dostat dovnitř. Narazil na několik vražedných pastí. Konečně objevil vchod v podlaze. Vlezl dovnitř a pokračoval dál tunelem. Nakonec se přece jen dostal ke své rodině. Kate s Jasonem se krčili v rohu místnosti. Na jejich očích byly patrné stopy po drogách. Kate s Jasonem si mysleli, že za nimi přišel Lester. Tvářili se vyděšeně. Bradovi se podařilo oba vyprostit z řetězů a vydal se s nimi k východu. Než však stačili vylézt ven, Lester jim uzavřel cestu. Brad si nakonec našel jiný východ. Po celou dobu se Kate s Jasonem chovali tak, jako by s nimi byl jejich tyran. Venku se Brad setkal se svým bratrem. Lester mířil na Brada brokovnicí. Požadoval, aby se mu říkalo Brad. Brad uhodl, že Petr-Lester chtěl zaujmout jeho místo. Než však Lester stačil Brada zastřelit, jeho dům vybuchl. Poté nastala mezi bratry krátká přestřelka. Ke konci boje oba bratři leželi před Kate, která na ně mířila pistolí. Nakonec se rozhodla zastřelit Lestera. Kdyby však měla více nábojů, zastřelila by i svého manžela. Kate i Jason byli stále pod drogou a Brada nepoznávali.

Všichni tři si nějakou dobu poleželi v nemocnici. Po návratu domů začali všichni navštěvovat psychiatra. Z Jasona se stal zamlklý chlapec. Kate se bála i vyjít z domu. Postupně se to ale začalo zlepšovat. Brad se snažil na svého bratra navždy zapomenout.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist