<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

David Morrell

V PASTI
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Překrásně vyzdobené ulice Santa Fe zraněný Paul ani nevnímá. Postřelen a vyčerpán ztrátou krve prchá před dobře vycvičenými pronásledovateli. Nejde jen o něho, pod kabátem tiskne malé dítě, jež musí za každou cenu zachránit. Když se mu na chvíli podaří ztratit se ozbrojeným mužům z očí, ukryje se v jednom z domů. Musí okamžitě začít pracovat na obraně usedlosti, zraněný nemá šanci zabijákům utéci. Bohužel zjistí, že dům není prázdný. Smrtelnému nebezpečí vystavil vyděšenou ženu s malým chlapcem. Krutý boj o záchranu životů začíná...

Paul Kagan, tajný agent americké rozvědky, prchal před svým pronásledovatelem vánočně vyzdobenými ulicemi Santa Fé. Pod kabátem k sobě tiskl malého chlapečka. Věděl, že pronásledovatel se chce zmocnit právě tohoto dítěte, a tak utíkal i přes bolest, jíž mu způsobila kulka v levé ruce.

Kagan byl přijat mezi příslušníky ruské mafie. Znamenalo to, že musel vykonávat úkoly, které mu přidělil pachan (= boss), a jelikož byl špion, tak i vystupovat pod jiným jménem, což bylo Pjotr. Hojně pracoval v týmu s Andrejem, jedním z nejschopnějších pachanových lidí. S Andrejem se celkem spřátelil.

Pachan uzavřel obchod s lidmi, kteří se chtěli zmocnit dítěte míru. Prostřednictvím tohoto dítěte měl jeho otec vyhlásit mír na Blízkém východě, což si tito lidé nepřáli. Pachan jim slíbil, že pro ně dítě unesou.

Únos se uskutečnil podle plánu. Byla to akce, v níž nesměla chybět sehraná dvojice Andrej s Pjotrem. Jakmile měla skupinka únosců dítě v autě, Kagan se rozhodl, že dítě musí zachránit, protože jinak by ho čekal nemilosrdný osud. Lidé, kteří se chtěli dítěte zmocnit, by ho v budoucnu vycvičili na teroristu. Kagan tedy vyskočil z auta i s dítětem v náručí.

Kagan měl Andreje stále v patách. Všude bylo plno sněhu, což Andrejovi mohlo posloužit jako dokonalé vodítko, jelikož Kagan zanechával nejen stopy bot, ale také stopy krve. Ke svému štěstí se před Kaganem vynořil dům. Vypadal klidně. Vstoupil dovnitř.

Z druhé místnosti se na Kagana vyřítil dvanáctiletý chlapec s baseballovou pálkou. Než však stačil Kagana praštit, špion padl vyčerpáním. Chlapec si myslel, že se vrací jeho otec. Rána pálkou patřila jemu. Jeho otec nejenže se na Štědrý den opil, ale ještě zbil svou ženu. Chlapec se zařekl, že už otci nedovolí, aby matku tak trápil.

Kagan měl štěstí. Vysvětlil ženě i chlapci, co se děje. Zatímco se žena starala o dítě, Kagan nastražoval pasti pro Andreje a případné posily. Dům byl stavěný tak, že potencionální útočníci měli možnost zaútočit hlavním a dvěma postranními vchody. Zatímco sestrojoval pasti, k domu se blížil Andrej.

Pachan už měl na Andreje pěkný vztek. Potřeboval, aby okamžitě přinesl dítě, jinak bude mít malér. Andrej přemýšlel, kam se mohl Kagan ukrýt. Nakonec došel ke stejnému domu jako před tím Paul. Podle krve na vrátkách usoudil, že se Kagan skrývá zde. Přivolal si dva muže jako posily. Mezitím se vrátil domů pan Brody, manžel ženy, jež se právě starala o unesené dítě. Andrej muže zastavil. Představil se mu jako policista. Vysvětlil mu, že v jeho domě je nebezpečný zločinec. Muži to ale přišlo celé divné. Když chtěl po Andrejovi policejní odznak, Andrej ho přimáčkl obličejem do sněhu. Vybavil ho miniaturním sluchátkem s vysílačkou a přinutil ho, aby šel domů a nenápadně jim podával informace o tom, kde se dítě nachází. Brody udělal vše podle pokynů.

Kagan na ukryté sluchátko brzy přišel. Po chvíli přišel první útok, z postranních dveří. Kagan útočníka zlikvidoval. Při přestřelce vybuchlo pár nastražených pastí, takže v domě to vypadalo jako na minovém poli. Při druhém útoku si Kagan pomyslel, že nemá šanci přežít. Díky spolupráci s panem Brodym zabili i druhého střelce. Poslední a nejnebezpečnější útok očekával Kagan zepředu, tudíž z místa, kde stál Andrej.

Kagan se snažil Andreje přemluvit, aby se vykašlal na práci, kterou dělá. Chtěl ho přetáhnout k americké rozvědce. Nové povolání by jemu i jeho rodině poskytlo novou identitu a nový domov. Přesvědčoval Andreje, aby dítě pachanovi nedával. Andrej nakonec s nabídkou souhlasil.

Kagan poděkoval Brodymu a jeho rodině za pomoc. Brody si uvědomil, o co všechno mohl přijít a rozhodl se, že už se alkoholu nedotkne. Když k domu přijížděla policie, Kagan s Andrejem a zachráněným chlapečkem už uháněli pryč z tohoto zdánlivě klidného města...

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist