<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Vilém Mrštík

SANTA LUCIA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Santa Lucia je sociální román, jehož hrdina svým tragickým osudem protestuje proti měšťácké společnosti. Odehrává se v 80. letech 19. století.

Živoření studenta Jordána, dělnického synka, v zhoubném prostředí Prahy, chudoba vysokoškoláků, byrokraticko-vojenský duch rakouského školství jsou prvky, které v autorově pojetí charakterizují českou společnost v 80. letech 19. století.

Stručný obsah:

Je zima. Jednadvacetiletý Jiří Jordán leží v pražské nemocnici. Je vychrtlý a neustále kašle. Přijde vizita a dva medici Jiřího zaujmou. Jeden si sedne a dospává noc - Hégr. Jiří na něj volá, ale on neslyší. Druhý si Jordána prohlíží jako ideální ukázku nemoci, aniž by na něj bral nějaké ohledy. Zkoumá ho jako výstavní exponát. Během vizity jeden z pacientů zemře. Ostatní se za něj modlí.

Jordán čte pořád dokola dopis z domova. Otec rozebírá jeho finanční situaci a sestra podrobně líčí vše, co se u nich děje. Jiří blouzní a zdá se mu, že před zástupem trpících žaluje samotného Boha a svaluje vinu na Něj.

Jordán byl celkem normální kluk. Studoval v Brně osmileté gymnázium a vždy procházel jen těsně - nerad se učil věci nazpaměť, bez souvislostí. Pak ale navštívil Prahu a zamiloval se do ní. Nosil ji v srdci "jako Ital nosí svoji Santa Luciu". Po maturitě chodil tak dlouho jako tělo bez duše, až se za něj sestra přimluvila a rodiče se uvolili poslat ho do hlavního města na studia.

Cestou do Prahy se Jordán seznámí s medikem Hégrem, jenž ho před Prahou varuje. Prý v každém probouzí jen rozmařilost. Člověka strhne bujarý a rychlý život, jež ho nakonec umoří. Jiří mu odporuje, a proto ho Hégr již nepřemlouvá. Naopak mu nabídne, aby sdíleli jeden byt. Jordán souhlasí.

Protože rodiče nedokáží Jordána dostatečně finančně podporovat - sami vycházejí stěží - přihlásí se u jistého dr. K. s doporučujícím dopisem, aby mu pomohl sehnat nějakou práci. Dr. K. s ním dlouho mluví a vlídně ho vyprovodí s tím, že mu zajisté dá vědět, kdyby pro něj něco měl. Ještě toho dne se Jordán seznámí s mladinkou a půvabnou Klárou a dostane od ní příslib další schůzky.

Jiří a Klára se scházejí a sbližují. Jí se ale nezamlouvá jeho mírně ošuntělý vzhled a on si v duchu vysnil svou ideální představu Kláry, kterou živá dívka ne vždy naplňuje.

Dopoledne se Jordán věnuje studiu práv, odpoledne Praze. Prochází se, přemýšlí a pozoruje. Dr. K. se mu zatím neozval a Jiří proto úzkostlivě počítá každý krejcar. Protože se často omezuje v jídle, chytají ho náhlé a neukojitelné záchvaty žravosti, jako kdyby si mohl strádání vynahradit.

Hégr dohodí Jiřímu menší práci. Pro jistého pána opisuje archy přednášek. Jordán je brzy hotov a vydělá si osm zlatých (byť měl slíbeno deset), což je pro něj hotové bohatství. Potká Klárku a dlouho s ní upřímně mluví o tom, jakou by ji chtěl mít. Klára ho vážně poslouchá, ale nechá ho odejít bez polibku, o který ten den velmi stál.

Aby trochu užil peněz, jde Jordán do hospody. Tam ho odchytí neodbytný, opilý muž a odvede ho k Löflerům (varieté). Jiří tam celý večer sleduje krásnou Bertu, až mu opilá skončí v náruči.

Následujícího dne mu přijde dopis od Kláry. Píše, že dlouho uvažovala o jeho slovech a prosí ho, aby ji nevyhledával, dokud mu nedá sama vědět, kde a kdy se sejdou.

Na Jordána začíná opět dotírat chudoba. Z domu mu nic neposlali, když jim napsal, kolik si vydělal. A on opustil svou šetrnost a většinu peněz velmi rychle utratil.

Nedodrží Klářino přání a vyhledá ji, což ji mrzí. Trochu se škorpí, ale nakonec Jiří z Kláry vyláká přiznání, že ho má ráda.

Jordán znovu navštíví dr. K., který se rozčílí a řekne mu, že jeho doporučující list je jen cár papíru. Jiří už nemá žádné peníze, a proto zastaví za zlatku svou peřinu. Následující dny byly krušné. S Klárou se nepohodl, trápil ho hlad a v noci zima. Nakonec onemocněl. Nic moc nedělal. Jen čas od času chodil čekat na Kláru, ale potkal ji až třetího dne. Opět se nepohodnou a Jordán jí vyčte tolik věcí, až od něj uteče. Dohoní ji, ale ona mu řekne, že ho už nechce nikdy vidět.

Jiří čeká na Hégra, chce si od něj půjčit peníze, ale ten je také bez groše. Ale slibuje, že další den nějaké peníze sežene. Jordán má dlouhý projev o špatnosti lidí a o tom, jak by se zlo mělo okamžitě trestat. Znovu se ho zmocňuje horečka a Hégr mu pomůže uložit se.

Hégr se ráno probudí dříve než Jordán. Chvíli přemýšlí, pak kamaráda probudí a řekne si mu i o těch posledních pár krejcarů, které má. V poledne slibuje přinést peníze. Jiří se zdráhá, ale nakonec mu je dá, protože mu důvěřuje.

Avšak Hégr narazí na známého Komárka, a když zkusí štěstí v kartách, prohraje i Jordánovy peníze. Jiří zatím trpělivě čeká doma, pevně přesvědčen, že Hégr přijde, jak slíbil. Teprve k večeru vyrazí do ulic. Narazí Hégra, ale ten se mu omluví, že sám neobědval. Jordán od něj zběsile uteče.

Bloudí ulicemi a pak se rozhoduje. Jde do hospody, objedná si pití a nakonec uteče bez placení. Prochází Prahou nazdařbůh a nevnímá svoje okolí. Potká starého známého z gymnázia - Robka. Ten ho s sebou vezme k Löflerům. Robek hojně popíjí a Jordán víc pozoruje. To, co vidí, se mu hnusí. Opilí muži, podbízivé ženy. Nakonec odejde. Nemá už vůbec žádnou sílu a kdosi ho dovede domů. Noc je strašná a ráno se probouzí v tratolišti vychrlené krve. Hégr ho veze do nemocnice.

Když Jordán dovzpomínal, začala se mu z úst znovu valit krev a kdosi nakázal přistavit k jeho lůžku plentu. Jiřímu se zdá, že vidí tatínka. Pak zemře a ostatní se za něj modlí...

 

Toto dílo je často nazýváno románem o rozčarování/deziluzi - snílek je konfrontován s tvrdou realitou, jíž neunese; jelikož se již na začátku dozvíme, kde a jak skončí hlavní hrdina, chybí dějové napětí; příběh provázejí časté popisy Prahy; opakovaný motiv hladu; hrdina je přemýšlivý a radikální, nedá se snadno zviklat.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist