<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Vladimir Nabokov
preklad: Josef Moník

SMÍCH VE TMĚ
recenzia, ukážky
(pre čitateľský denník alebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze a ukázky

Žil jednou v Berlíně jeden muž jménem Albinus. Byl bohatý, vážený, šťastný; jednoho dne opustil kvůli mladičké milence ženu; miloval; milován nebyl; a jeho život skončil tragicky.

Pomyselný epitaf v prvom odseku románu vypovedá o celom príbehu, ale prípadné morálne odsúdenie je ukryté medzi riadkami a zábava sa z nich nedá vybadať vôbec. A presne taký je Smích ve tmě – Nabokov s krutou iróniou píše o tradičnej chuti dobre situovaných pánov beztrestne sa zabaviť s mladými dievčatami z nižšieho stupienka sociálneho rebríčka, o snahe uniknúť z neperspektívneho prostredia vydajom.

Pokojné manželstvo sa Albinovi zdá fádne, nenapĺňa jeho predstavy, až mu jedna náhodná návšteva kina ponúkne možnosť užiť si s mladučkou uvádzačkou, ale Margot už raz ulovená bola a z naivnej zamilovanej dievčiny sa stala – lovkyňa.

Od prvej strany je zrejmé, že Albinus sa stal obeťou autorskej zlomyseľnosti a Margotin vulgárny nevkus je to najmenšie príkorie pre znalca výtvarného umenia za jeho poklesok. Nabokov horlivo napomáha osudu, premyslene vytvára falošné prekážky, aby využil rozochvenosť svojich postáv a potrápil ich, a potom im doprial úľavu z ich prekonania, a pritom sa pochechtáva roztúženosti zmiešanej so strachom z odhalenia, bezmocnosti tokajúceho Albina a predovšetkým jeho dôverčivosti, veď v skutočnosti sa rúti k poníženiu. Hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, v konečnom dôsledku pripravil aj pre Margot za jej bezohľadnú nenásytnosť priam dantovský trest v podobe hochštaplera.

V Smíchu ve tmě (pôvodne vydanom v ruštine pod názvom Kamera obskura) rozvíja Nabokov tému ľúbostného troj(štvor)uholníka známu z románu Král, dáma, kluk, podobne ako v neskoršom Zoufalství a hlavne v Lolite, s ktorou ho navyše spájajú obdobné postavy (aj keď babrácky Albinus pôsobí ako komický predobraz diabolského nešťastníka Humberta Humberta a aj bez porovnania so samopašnou zneužitou Lo vyznieva Margot ako síce oklamaná, ale obyčajná vypočítavá chudera), sa zabáva na účet zúčastnených, akoby im chcel dať príučku za ich nepatričné správanie a varovať čitateľov, ukázať im dôsledky neuvážených pôžitkov. Od iných autorových kníh sa však Smích ve tmě líši netrpezlivým tempom rozprávania, omámené postavy si nedokážu všímať čaro drobností, azda len vo chvíľach, keď na okamih alebo definitívne precitnú a vidina sa rozplynie; len miestami možno spoznať, že autorom je naozaj Nabokov:

Postupně uvykal Margotině přítomnosti v oněch místnostech, dříve tak plných vzpomínek. Stačilo, aby pohnula nějakým nepatrným předmětem, a ten ztratil okamžitě svou duši a vzpomínka s ním spojená zmizela; bylo jen otázkou času, jak dlouho jí bude trvat, než se všeho dotkne, a vzhledem k tomu, že měla rychlé prsty, jeho minulý život v těch místnostech byl za pár měsíců docela mrtev.

Smích ve tmě sa mi javí ako najmenej nabokovovské dielo z hľadiska estetiky samotného textu, ak však máte chuť na mimoriadne zlomyseľne vtipnú zápletku a dynamický dej, oddychovú knihu, o ktorej literárnych kvalitách môže väčšina autorov iba márne snívať, „Nabokov light“ by vás mal uspokojiť. Navyše na stranách 157-158 čaká ako milé prekvapenie postava Albinovho známeho, vedľajšia (ale pre vývoj zásadná) postava nevrlého spisovateľa, a nepriamo možné vysvetlenie, prečo sú Nabokovove knihy tak trocha odťažité od bežného života, hoci, paradoxne, práve Smích ve tmě sa najviac podobá tradičným (románovým) príbehom.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist