<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Božena Němcová

BARUŠKA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

Bohatý sedlák Bartoš poslal svou dceru Barušku do Vídně, do služby, aby se naučila hospodařit a pansky mluvit. Sám ji odvezl až do města, kde s pomocí malíře Vojtěch Lesanského našel bohatého krajana Slavíčka, u kterého měla Baruška sloužit. Jeho paní byla velmi přísná a ostatní služky se Barušce smály pro její nezkušenost a prostotu.

Jedinou útěchou Barušky byla její dávná kamarádka Kačenka, která ji radila, aby si našla milého, kterému by si mohla postěžovat. Barušce se líbil mladý Vojtěch a také Vojtěchu nebyla Baruška lhostejná. Jednou ji pozval do vinárny, kde ji chtěl uhostit.

V této vinárně se scházeli zhýřilci a špatné služky. Často zde přicházeli biřici a odváděli je do vězení. Také nešťastnou Barušku odvedli, ačkoliv ji Vojtěch bránil, ač nic špatného neudělala. Zanedlouho ji z vězení pustili, ale Vojtěch byl odsouzen za ohrožování biřice.

Barušku propustili ze služby a ona se vrátila domů. Otec ji přijal s rozpaky, ale uvěřil jejímu vyprávění. Dlouho si Baruška s Vojtěchem dopisovala a po jeho propuštění si jí Vojtěch vzal za ženu. Po svatbě jeli novomanželé na svatební cestu do Itálie.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist