<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Božena Němcová

PAN UČITEL
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

Povídka vypráví příběh z dětství Boženy Němcové, která byla v šesti letech poslána ke strýci do Chvalína, kde měla chodit do školy. Žila u svého strýce a tety. První den ve škole měla strach z učitele, protože slyšela od dětí už doma, že učitel každou nepozornost trestá nejen opisováním pouček, ale i tělesným trestem.

Pan učitel ve Chvalíně však zapůsobil na šestiletou Barušku velkým dojmem. Seznámil jí postupně s abecedou, počty a prvky náboženství. Byl milý na všechny děti, učil je lásce k rodičům i k svému kraji. Chodíval s nimi na procházky a vyprávěl jim mnoho příběhů o zvířatech a ptácích.

Měl jednoho syna, který zemřel a zanechal po sobě ženu a malou dcerku. Mladá vdova se živila šitím a učila děti ve škole ručním prácím. Pan učitel se svou manželkou vychoval dva chlapce - sirotky a dal je do školy. Z obou se stali zámožní páni, ale nikdy nezapomněli na svého pěstouna. Když Baruška po šesti letech opustila Chvalín, rozloučila se svým dobrým učitelem a slíbila mu, že se vrátí.

Opravdu se vrátila, ale to už byl pan učitel po smrti. Za dva dny se konal jeho pohřeb. Na starém hřbitově se sním přišli rozloučit jeho žáci, kterým věnoval celý svůj život a své srdce

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist