<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Jan Neruda

TRHANI
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -50% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

    1    

 

Recenze

Jan Neruda čerpal náměty pro svou tvorbu z reálného života kolem sebe. Je zde vylíčen zapadlý kraj, v němž se staví železnice. Na stavbu přijdou chudí dělníci – trhani. Jsou mezi nimi Češi i Němci. Jejich vedoucím byl inženýr. Všichni jsou velcí pijani a jejich osud je krutý. Inženýr se snaží vychovávat hlavně trhana Komárka. Ale nedaří se mu to. Trhana Vašíčka obvinili z krádeže krumpáče. I přes inženýrovo uklidňování se Vašíček oběsí. Jeho mrtvolu hledá Komárek. Ten měl milou Annu, s níž začal žít řádným životem. Přistihl ji však s milencem a odešel od ní. Zpustl a stal se pijanem. Na mrtvole oběšeného pověrčivým způsobem zjistil, že jeho milá byla svedena bez vlastní viny. Vezme si ji k sobě a na přímluvu inženýra dostane místo hlídače u trati. Neruda končí zde vyprávění jízdou ve vlaku. Odjíždí s inženýrem a zahlédnou ještě Komárka a jeho ženu, jak pracují na trati.

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist