Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Jo Nesbø


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Jo Nesbø - životopis

Jo Nesbø
[29.3.1960]
Jo Nesbø - fotografie
[1] [2] [3]

Norský spisovatel a hudebník Jo Nesbo se narodil v Oslu roku 1960, období dětství a dospívání prožil na západním pobřeží v Molde. Původně vystudoval ekonomiku a finanční analytiku. Zpočátku pracoval jako finančního analytik, burzovního makléř a novinář. Je také zpěvákem, kytaristou a textařem norské rockové skupiny "Di Derre". Právě psaní písňpvých textů ho časem přivedla k literatuře.

Nesboho literární kariéra nicméně začala poměrně pozdě roku 1997 kriminálním románem Flaggermusmannen (Netopýří muž), ve kterém vystupuje osobitý kriminalista Harry Hole. Okamžitý úspěch této prvotiny svému autorovi vynesl dvě význačné literární ceny (Rivertonprisen za nejlepší literární nebo dramatický počin s kriminální tematikou a Glasnokkelen, skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román). Následovaly další knihy s Harrym Holem v hlavní roli: 1998 Kakerlakkene (Švábi), 2000 Rodstrupe (Červenka nese smrt), 2002 Sorgenfri (Nemesis), 2003 Marekors (Pentagram), 2005 Frelseren (Spasitel), 2007 Snomannen (Sněhulák), 2009 Panserhjerte (Pancéřové srdce), 2011 Gjenferd (Přízrak), 2013 Politi (Policie) a 2017 Torst (Žízeň).

V roce 2008 Nesbovi vyšel další román s kriminální tematikou, jehož hlavním hrdinou byl pro změnu lovec mozků Roger Brown, jenž je nucen přivydělávat si krádežemi uměleckých děl. Kniha vyšla pod názvem Hodejegerne (Lovci hlav). Zužitkoval v ní své zkušenosti z let strávených ve světě finančních analytiků, který vykreslil s mistrnou dávkou černého humoru. Mezi další Nesboho knihy patří například Krev na Sněhu a její volnější pokračování s názvem Půlnoční Slunce, obě vydané v roce 2015.

Specialitou tohoto norského spisovatele jsou výrazné dramatické scény, které popisuje s velkou dávkou zkušenosti a empatie. Čtenáři až zarazí, že sám nikdy u policie nepracoval. Mezi zahraničními čtenáři je diskutovaná například scéna z knihy Červenka, třetího dílu série o detektivu Harrym Holeovi. Zde autor umě popisuje scénu vraždy z pohledu oběti. Pocity frustrace, strachu a beznaděje na sebe v tomto případě nenechají dlouho čekat. V knize Levhart se autor zase zaměřil na vykreslení pocitů člověka zavaleného lavinou.

Vedle napínavých detektivních příběhů je Jo Nesbo také autorem originálních knížek pro děti, ve kterých figuruje postava Doktora Proktora: Doktor Proktors prompepulver (Prdicí prášek doktora Proktora, 2007), Doktor Proktors tidsbadekar (Doktor Proktor a vana času, 2008), Doktor Proktor og verdens undergang, kanskje (Doktor Proktor a zánik světa, možná, 2010) a další se chystají.

Za své kriminální romány získal Jo Nesbo kromě výše zmíněných cen řadu dalších literárních ocenění. Nesbovy knihy byly přeloženy do více než 40 jazyků a vyšly ve více než 140 zemích světa v miliónových nákladech. Jen ve čtyřapůlmilionovém Norsku se jich doposud prodalo přes jeden a půl milionu.

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist