Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

Stanislav K. Neumann


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Stanislav Kostka Neumann - životopis

Stanislav Kostka Neumann
[5.6.1875-28.6.1947]

Československý básník, publicista, prozaik, literární a výtvarný kritik, tvůrce československé sociální poezie Stanislav Kostka Neumann se narodil v roce 1875 v rodině pražského advokáta a říšského poslance. Po smrti svého otce r. 1880 byl vychováván matkou a tetami v Praze v Olšanské ulici, kde se scházeli anarchisté (mj. i Fráňa ŠrámekFráňa Šrámek
[19.1.1877-1.7.1952]
, Karel Toman a další). Studium na gymnáziu a obchodní akademii Neumann nedokončil.

Neumannův vývoj až k jeho aktivní činnosti v KSČ (k jejímž zakladatelům patřil) a k iniciativnímu vytváření sociální kultury byl určován dlouholetou účastí v politických zápasech (účastník pokrokového hnutí 90.let 19.st., anarchistického hnutí), odporem proti měšťáctví, úsilím o umělecky odpovídající potřebám moderní doby. Od 1893 přispíval do mnoha časopisů, pracoval jako redaktor a vydavatel (do 1918 Niva, Nový kult, Moderní revue, Omladina, Anarchistická revue, Šibeničky, po 1918 Lidové noviny, Červen, Rudé právo, Proletkult, Komunistická revue, Levá fronta, Lidová kultura, Tvorba).

Počátky Neumannovy básnické tvorby byly poznamenány zážitky z vězení po procesu s Omladinou v roce 1893 (Nemesis bonorum custos - Nemesis ochránkyně dobrých), silně individualistickou revoltou a výrazově symbolismem (Kniha mládí a vzdoru). Neumann patřil k dekadentní skupině spolu s Karáskem ze Lvovic, Procházkou a Hlaváčkem. Pokusem o sjednocení všech literárních směrů té doby byl jeho Almanach secese vydaný v roce 1896.

V letech 1905-1915 žil Stanislav Kostka Neumann na Moravě, kde vznikla jedna z nejlepších sbírek reflexívní lyriky Kniha lesů, vod a strání a souběžně s ní sbírka civilizační poezie Nové zpěvy. Po návratu z l. světové války se pod vlivem VŘSR přiklonil k politice KSČ. Nejdříve vstoupil do České strany socialistické a v roce 1921 pak do KSČ. Svou ideovou orientaci prosazoval v proletářské poezii 20. let (Rudé zpěvy), v protifašistické tvorbě 30. a 40. let (Srdce a mračna, Sonáta horizontálního života, Zamořená léta) i jako prozaik, kulturně-politický publicista a umělecký kritik (S městem za zády, Ať žije život, Československá cesta, Anti-Gide). Neumann nicméně nebyl komunistickým spisovatelem (v roce 1929 mj. vystoupil proti K. Gottwaldovi, za což byl ze strany vyloučen), ale básníkem socialistického cítění. Popíral duchovní a tradiční hodnoty.

Neumann je také autorem popularizačních monografií (Dějiny francouzské revoluce, Monogamie, Dějiny lásky, Dějiny ženy) a vzpomínkových knih (Vzpomínky, Paměti, Válčení civilistovo). S. K. Neumann také hodně překládal, především z francouzštiny.

Akce tohoto týdne:

Josef Jungmann: balíček 3 elektronických knih (PDF+ePub)     za 83  58 Kč (-30%)

  
  

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2023 Johanesville

TOPlist