<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Vítězslav Nezval

Z DOMOVINY
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

Andrej Sokolov před válkou žil spokojeným a klidným životem. Všechno jeho štěstí překazila válka. Sokolov opouští svoji rodinu, loučení je těžké. Slzy a předtucha ztráty. Předtucha o to víc zneklidňující, protože je vyřčena ženou: „ My se už tady na světě neuvidíme.“ Andrej za tyto slova svou ženu od sebe odstrčí. Píše domů z fronty, ale nestěžuje si, je muž voják. Píše ženě málo, nechce si stěžovat. Je zajat a putuje Německem. V zajetí ho čeká nemilá zkouška. Minuty, které ho dělí od smrti se dají spočítat na prstech. Těžce se loučí se životem, který je mu drahý, ale nedá to před nepřítelem najevo. Nakonec díky svojí hrdosti a statečnosti, smrti unikne.

Po tomto strádání se mu podaří utéci na svou stranu i s kořistí. Andrej leží v nemocnici. Napíše své ženě. Přichází však dopis od souseda, že jeho domek zničila bomba. Smrti unikl jen jeho syn, který odešel na frontu. V den vítězství stojí Andrej i nad svým mrtvým synem. Úplně sám se Sokolov vrací domů v prvním poválečném jaru. Ujme se sirotka, jemuž je otcem. Na cestě za prací se setká s mužem, který vyslechne jeho příběh a zaznamená jej.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist