Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Nikolaj Nosov


[životopis] [dílo] [odkazy

 

Nikolaj Nikolajevič Nosov (Николай Николаевич Носов) - životopis

Nikolaj Nikolajevič Nosov (Николай Николаевич Носов)
[22.11.1908-26.7.1976]
Nikolaj Nikolajevič Nosov (Николай Николаевич Носов) - fotografie
[1] [2]

Nikolaj Nikolajevič Nosov byl ruský autor dětských knih, tvůrce slavné trilogie o Neználkových dobrodružstvích.

Nosov se narodil roku 1908 v Kyjevě, v rodině estrádního umělce. V letech 1927-1929 studoval uměleckou školu v Kyjevě, poté přešel na Státní institut kinematografie v Moskvě. Po úspěšném dokončení studia na fakultě režie v roce 1932 nastoupil jako režisér a výtvarník-animátor kreslených a populárně naučných filmů v Moskvě. Zde pracoval do roku 1951.

První povídky začal Nosov publikovat v roce 1938, z nichž většina byla otištěna v dětském časopise Murzilka. Jejich typickým hlavním hrdinou je citlivé, naivní a zvědavé dítě, které se právě díky těmto vlastnostem dostává do mnoha neobvyklých a komických situací.

V následujících letech napsal Nosov řadu dalších povídek i románů pro děti. Ve své době získal značnou popularitu svými příběhy pro dospívající mládež: Veselá rodinka (1949), Deník Kolji Sinicyna (1950) a Víťa Malejev ve škole i doma (1951). Největší dlouhodobý věhlas však Nosovovi nesporně přinesla trilogie o Neználkovi (Neználkovy příhody, Neználek ve slunečním městě a Neználek na Měsíci), která byla i několikrát zfilmována. Řada animovaných filmů vznikla i podle dalších Nosovových knih.

Nikolaj Nosov zemřel v Moskvě ve věku 67 let.

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist