Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

Úvod

Můj dlouholetý přítel a kritik, profesor Peter Reed z katedry anglistiky z Minnesotské univerzity, se rozhodl, že tyhle krátké povídky z mé dávné minulosti vyšťourá a vydá v jednom svazku. Jinak by zřejmě už nikdy nespatřily světlo světa. Já sám jsem si z té doby neschoval jediný cár papíru. Nic jsem tenkrát neznamenal. Snažil jsem se jen nějak uživit rodinu.

Peter se pustil do pátrání s horlivostí vědcům vlastní. Nicméně jsem ho požádal, zda by pro mě mohl udělat ještě něco navíc: jestli by nenapsal neoficiální předmluvu k této sbírce, jež je spíš jeho dílem než mým.

Bůh vám žehnej, doktore Reede, měl bych asi říct.

 

Tyto povídky jsem, stejně jako třiadvacet podobných, jež vyšly ve sbírce Vítejte v opičárně, napsal na samém konci zlaté éry povídkových časopisů. Po dobu zhruba padesáti let, řekněme do roku 1953, byly takové povídky umírněným, ale populárním zdrojem zábavy v milionech domácností včetně naší.

Možná je to jen moje stařecká naděje, ale ve skrytu duše doufám, že některé z mých nejranějších povídek, ať už jsou jakkoli mírné, nevinné a neohrabané, by v této drsné době mohly ještě pár čtenářů pobavit.

Povídky by dnes nevyšly, kdyby si kritici nevšimli, lepší pozdě, než nikdy, románů, jež jsem napsal zhruba ve stejné době. Tehdy byly mé děti již dospělé a já dosáhl středního věku. Povídky vycházely v časopisech překypujících beletrií a inzeráty a většina z nich už dávno neexistuje. Tehdy jsem očekával, že budou mít podobnou životnost jako zbloudilá světluška.

To, že cokoli z toho, co jsem kdy napsal, je dodnes v tisku, má na svědomí jeden vydavatel, Seymour "Sam" Lawrence (1927-1994). Když jsem byl v roce 1965 úplně na mizině, nechal jsem rodinu na mysu Cod a odstěhoval se na nějaký čas do Iowy a učil tam na univerzitě tvůrčí psaní, abych na dálku podporoval rodinu, Sam skoupil za babku práva na mé knihy, brožované i vázané, od vydavatelů, kteří nade mnou mezitím zlomili hůl. A tak Sam opět předhodil mé knihy před myopický zrak veřejnosti.

KR! Kardiopulmonální resustitace tohoto autora, jenž byl víceméně mrtev!

Takto povzbuzen napsal tenhle Lazar pro Sama Jatka č. 5. Tím jsem si udělal renomé. Jsem humanista, takže nemám právo očekávat nějaký posmrtný život ani pro sebe, ani pro někoho jiného. Když jsem se však před pěti lety zúčastnil v newyorském Harvardském klubu Lawrenceova pohřebního obřadu, řekl jsem ze srdce: "Sam už je teď v nebi."

 

Shodou okolností jsem se 7. října 1998 vrátil do Drážďan do místa děje Jatek č, 5. Vzali mě do sklepa, kde jsem ještě asi se stovkou dalších amerických válečných zajatců přežil ohnivou bouři, v níž uhořelo či se udusilo zhruba 135 000 jiných lidí. Ohnivá bouře změnila Benátky na Labi v ježatou měsíční krajinu.

Když jsem byl dole ve sklepě, napadla mě následující myšlenka: "Protože jsem žil tak dlouho, jsem jedním z mála lidí na světě, kteří viděli Atlantidu předtím, než se nad ní navždy uzavřely vlny."

(...)

 

(Kurt Vonnegut Jr., Tabatěrka z Bagomba)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist